Odpad Fest - 5. ročník

Fotografie: Libor Fousek

Letošní již tradiční Odpad Fest je za námi. Konal se pátý ročník Odpad Festu - festivalu. Tento ročník si dává za cíl vyčistit Budějovice od smetí a odpadků, stejně jako pobavit ostatní a poukázat na užitečnost recyklace odpadů.

Kdo by neznal Odpad Fest? Dnes už ho zná asi většina studentů, ale tento festival tu nebyl odjakživa.

Všechno začalo roku 2009, když se partička nadšenců rozhodla, že nebudou nečinně přihlížet, jaký je všude nepořádek, a pokusí se vyčistit Budějovice od odpadků a smetí. Bylo jich pouze 12, ale postupně se k nim přidávali kolemjdoucí, a tak na konci průvodu byla již tato skupina sběračů velmi početná.

Svoji trasu – kterou ještě nyní stále Odpad Fest dodržuje – zakončili na louce, kde se společně s ostatními usadili a užili si zaslouženou odměnu ve formě hudby a kulturního programu.

Tento pochod a festival se každý rok opakuje a je vždy větší a větší, stejně tak kulturní program nabírá na síle a dnes je to už plnohodnotný hudební festival. Jaký byl letošní ročník?

Sběrači a pochod

Pochod začal tradičně v 15:00 na začátku Lannovy třídy u nádraží. Přestože se počasí letos velice vydařilo, byla účast na pochodu o polovinu menší než minule. Pořadatelé čekali dalších patnáct minut, zda se ještě někdo nepřidá, a potom již pochod vyrazil na svoji cestu za odpadky a čistotou v ulicích Budějovic.

Cesta před Lannovou třídu k náměstí byla celkem oddechová, většina odpadků byla uklizena a až na občasné nedopalky na zemi nebylo pro co se sehnout. Mnohem zábavnější byla freeze část pochodu, která spočívala v zamrznutí na pokyn pořadatelů a rozmrznutí až tehdy, když to oni dovolí. Myslím, že pro kolemjdoucí to musela být dobrá atrakce.

Celý pochod se bezpečně dostal až na náměstí, kde se udělala společná fotka. Potom už se vyráželo kolem Kauflandu a Stromovky směrem na louku za kolejemi, kde se od rána již chystaly stánky a pódia pro kapely.

Letošní ročník se opravdu povedl, účast na pochodu byla sice menší, ale mnoho dalších sběračů se připojilo cestou, takže v závěru bylo účastníků stejně jako loni. Stejně tak kulturní program byl vynikající, na pódiu se vystřídalo několik kapel a rozhodně žádná neurazila. Závěrem snad jenom popřát, aby tu Odpad Fest vydržel až do doby, kdy bude každý zcela samozřejmě udržovat čistotu a pořádek sám od sebe.