Zahraniční stáž s AIESECEM v Tunisku

Fotografie: Aneta Procházková

Zima nám ještě pořádně ani nezačala, ale už mnozí znás plánují, jak stráví následující léto. Již jsme se zde mohli dočíst o cestách za oceán do USA a tentokrát se podíváme na jiný kontinent do Tuniska.

Vyzpovídala jsem svou drahou spolužačku z EF Anetu Procházkovou, která strávila léto v Tunisku a zároveň je členkou sdružení AIESEC.

V létě jsi vyrazila s AIESECEM na stáž do Tuniska, co tě k tomu vedlo?

Ve škole jsem měla velký problém s angličtinou, bála jsem se mluvit a nedařilo si mi udělat zápočet. Řekla jsem si, že takhle by to dál nešlo a jelikož můj kamarád byl členem AIESEC České Budějovice, tak mi poradil právě kulturní stáž s AIESEC. Řekl mi, že to bude obrovská zkušenost nejen po jazykové stránce, a proto jsem se nerozmýšlela ani vteřinu a šla jsem do toho.

Proč zrovna tam? A jak dlouho jsi tam byla?

Byla jsem tam celé léto 2014. Tedy od 01. 07. do 31. 08. Jako první zemi jsem si vybrala Řecko, ale jelikož jsem si nevybrala program kulturní stáže, jaký by se mi líbil, musela jsem přemýšlet, kterou zemi budu zkoušet dál. V ten den mi jako náhodou přišel e-mail od dnešního kamaráda z AIESEC Thyna v Tunisu, který mi nabídl stáž u nich. Měli velice přesvědčivý popis práce a podmínky byly přijatelné. V Databázi stáží je obrovské množství nabídek a záleží jen na vás a vašich požadavcích, kterou stáž si vyberete. Mě zaujala stáž v Tunisku a mohu říct, že nikdy nebudu litovat, že jsem si ji tam vybrala.

Jaká další místa jsi zvažovala?

Vybírala jsem si zemi u moře, protože mám ráda léto, a když už bych měla někde strávit 2 měsíce, tak právě tam. Proto moje další země byly Itálie a Řecko.

Jaká byla náplň práce?

Pracovala jsem jako učitelka anglického jazyka arabských dětí, které o angličtině neměly ani ponětí. Bylo to velice zajímavé, protože jsem se díky tomu učila i arabský jazyk. Dále jsem pracovala v mateřských školkách, kde jsme byli zodpovědní za dětičky, měli jsme jim připravovat program a podobně. Učili jsme se mezi sebou nové jazyky, poznávali kultury a tradice. Mezi moji největší zkušenost patří příprava práce s handicapovanými dětmi a osobami, s kterými jsme následně strávili víkend.

Co ti tahle cesta nejvíce dala? Doporučila bys ji i ostatním?

Určitě bych kulturní stáž s AIESEC doporučila ostatním. Dala mi opravdu hodně. Poznala jsem sama sebe, naučila jsem se hospodařit s penězi, kdy jsem věděla, že mám určitý počet na 2 měsíce a víc mít nebudu. Poznala jsem spousty nových, úžasných lidiček, s kterými jsem stále v kontaktu. Poznala jsem novou kulturu muslimů, ale ne jen tu jich, ale jelikož jsme na stáži byli velice multikulturní poznala jsem opravdu lidi z celého světa doslova.

Máš i nějaké negativní zkušenosti?

Negativní zkušenosti mám, ale jsou zanedbatelné, proti tomu co mi stáž přinesla. Jako první negativní zážitek byl, že jsem se do místa, kde jsem bydlela, musela dopravit samostatně, protože jsem se s kluky z Aiesec, co mě měli vyzvednout, minula na letišti. Další negativum – program občas nefungoval, jak má, ale to se vždy vyřešilo s naší pomocí.

Plánuješ další takovou cestu? Jestli ano, kam?

Určitě plánuji, ale ještě sama nevím, kterou cestu zvolím. Kulturní stáž jsem již vyzkoušela, tak možná zvolím druhý produkt, který AIESEC nabízí, což jsou pracovní stáže. Chtěla bych vám všem doporučit AIESEC a stáže, které nabízí. Opravdu je to velká zkušenost, které nebudete litovat. Pokud nemáte na léto žádné plány a chtěli byste se podívat do zahraničí, neváhejte a kontaktujte AIESEC České Budějovice nebo přímo mne a já vám stáž mohu zprostředkovat. E-mail: aneta.prochazkova@aiesec.cz