Fotografie: Divadlo Hybernia

Poznávat nebo milovat?

Být šťastný. Jak snadné, zdá se to být, když si člověk užívá života naplno. Nesmí ale připustit omezenost svých činů, protože pak začne pochybovat o sobě samém. Zkušení moc dobře vědí, co život obnáší, ale my začátečníci a mírně pokročilí nikoliv.

Skvěle ztvárněný příběh na motivy Goethova Fausta v těchto dnech a chvílích ožívá na divadelních prknech pražské Hybernie, která oslaví 10 let od otevření. Nestárnoucí téma v jednoduchých, ale povedených kulisách rozehrávají účastníci při líbivých a někdy i ryze dramatických hudebních kusech. Kam nakonec poputuje duše starého a uznávaného doktora – do nebe anebo do pekla?

Při první veřejné generálce (pondělí 31. 10. v 11 hodin) se v hlavní roli starého Fausta a Mefista nečekaně objevil zpěvák Jiří Zonyga, který muzikál nastudoval za neuvěřitelných sedm dní. Pro neznalce muzikálového žánru, jako jsem já, to zní opravdu úctyhodně a skoro nepochopitelně. A také jeho výkon byl opravdu na výbornou, neboť dokázal zazpívat nejen svým chraplákem, ale i jemnější barvou hlasu v romantických partech se skvělou a nechybující Karolínou Gudasovou, co by Markétky.

Lstivý Mefisto a „mladý Faust“ Andreucio (Petr Ryšavý) v jedné osobě ale překonal Zonygův počin, protože snad dokáže opravdu cokoliv, a právě na něm všechno tak trochu stojí. Do toho v průběhu děje promlouvá Viktor Preiss jako Bůh a pak je tu také Lucifer, jež oba soupeří o to nejcennější, co člověk má. „Souboj“ a rozmluva těchto nadpozemských hrdinů tancem ztvárnili Jiří Minařík a Michal Máša. Hoši, skvělé! K tomu prvky černého divadla, což mnohé jistě potěší.

Více jak dvě a půl hodinové představení, které je stejně jako literární předloha rozděleno do dvou částí, zvládlo přinést radost i vtip – ať už při pitkách bankéře a milostných hrátkách jeho paní Laurécie Bosetti (Jaromír Dulava a Dita Hořínková) či ne zrovna důvtipného Dragonettiho (Rudolf Kubík) – poučení i zamyšlení při Faustových úvahách a konverzaci se šenkýřkou Guilletou (Hana Křížková) – ale i oddych a potěchu každé duše.

Pro mě osobně kompaktní dílo s lepší první půlkou a slabším vyvrcholením, od kterého jsem asi očekával mnohem více. Ale s tím už nyní někteří kolem mě nesouhlasí. Co člověk, to různý názor.

Ať v každém z vás někdy ožije Jindřich Faust i s tím nevyzpytatelným Mefistem.

Vzniklo ve spolupráci s osobním blogem na iDNES.cz.

Děkuji za poskytnuté fotografie produkci muzikálu, o kterém se můžete více dočíst na oficiálních stránkách MEFISTO (http://www.muzikalmefisto.cz/) anebo na facebookovské stránce muzikálu (https://www.facebook.com/muzikalmefisto/).