Fotografie: http://twynkle.com/movies/11

Netradičně o tradičních filmech: Star Wars - původní trilogie

Při naší cestě filmovou klasikou jsme se dostali až do 70. let a zde dnes také navážeme. 25. května 1977 vyslal George Lucas do světa první epizodu ságy Star Wars, Epizodu IV – Nová naděje, a posunul tak žánr science-fiction do úplně nových rozměrů. Do první poloviny 80. let stihl navázat ještě dvěma neméně úspěšnými pokračováními: Epizodou V – Impérium vrací úder (1980) a Epizodou VI – Návrat Jediho (1983). Vytvořil tak trilogii, kterou dnes zná celý svět. Někteří ji milují, jiní nenávidí, ale málokdo o ní ještě nikdy neslyšel.

Před dávnými časy, v jedné předaleké galaxii…

Na počátku byly vyhlídky Hvězdných válek téměř beznadějné. Lucas obešel se svým projektem řadu filmových studií, ale všechna ho odmítala. Uspěl až u studia 20th Century Fox, i to však film přijalo kvůli Lucasovi samotnému spíše než kvůli zájmu o Star Wars. Režisér si přál obsadit naprosto neznámé herce, a tak se ve dvou z hlavních rolí objevili Mark Hamill (Luke Skywalker) a Carrie Fisherová (Princezna Leia Organa). Harrison Ford (Han Solo) přišel na konkurz pouze jako nahazovač textu, protože ho Lucas zpočátku nechtěl obsadit vzhledem k jejich předchozí spolupráci.

Natáčení započalo v tuniské poušti, která představovala Lukovu domovskou planetu Tatooine. Řadu objektů použitých pro filmování si zde stále můžete prohlédnout, a v některých dokonce bydlí místní obyvatelé. Filmaři přestáli nejprve bouři a déšť, za posledních 50 let první v Tunisku, a následně nesnesitelná čtyřicetistupňová vedra. Snímku nevěřil ani štáb, ani sami herci. Ti znali pouze své části scénáře, a absolutně proto nechápali příběhovou linku. Na premiéře filmu je čekalo velké překvapení, když zjistili, co vlastně natočili – film vyprávějící poutavý příběh boje dobra a zla, představovaných rytířským řádem Jedi a temným řádem Sithů, plný nevídaných vizuálních efektů a zaznamenávající obrovský úspěch u diváků následovaný několika Oscary.

Inspirace, kam se podíváš

George Lucas se v průběhu realizace filmu ukázal jako nesmírně vynalézavý, schopný najít inspiraci pro své dílo naprosto kdekoliv. Modelem lodi Hana Sola byl cheeseburger s olivou na straně, nápad na Wookieho dostal při pozorování svého psa Indiany sedícího na zadním sedadle auta a pro charakteristické dýchání Dartha Vader byla použita upravená potápěčská dýchací maska. Na dokonalém ztvárnění Dartha Vadera se podíleli hned tři herci – David Prowse (tělo), Sebastian Shaw (tvář po sejmutí masky) a James Earl Jones (hlas). Poprat se Lucas zvládl i s vážnou nehodou hlavního představitele, Marka Hamilla, kterou prodělal v průběhu natáčení a po níž mu zůstala na tváři jizva – Luke je na začátku Návratu Jediho zraněn na obličeji Wampou.

Znovu a lépe?

Přesto všechno nebyl (a není) Lucas s podobou původní trilogie Star Wars spokojený. Soudobá technologie nestačila jeho představám, a tak filmy znovu a znovu (k nelibosti některých fanoušků) upravuje. Staré loutky nahrazuje digitálními postavami, vylepšuje bojové sekvence a po natočení prequelu v podobě Nové trilogie také upravuje některé scény, aby na sebe jednotlivé části přesněji navazovaly. V roce 2010 oznámil, že chce převést celou šestidílnou ságu do 3D. Jak řekl, tak činí. Epizoda I – Skrytá hrozba vyšla v roce 2012 a plánovány jsou i další díly. Jejich předělávání do 3D je však prozatím pozastaveno kvůli natáčení Epizody VII, která vejde do kin v roce 2015.

Legen… wait for it… dary!

Hvězdné války najdete téměř všude, ať už v podobě sběratelských figurek, komiksů, knižních ság či počítačových her. Z filmů se uchytila řada dnes již kultovních hlášek, jako například „May the Force be with you“, „Use the Force, Luke“, „No, I am your father" či „I had a very bad feeling about this“ – tu poslední můžeme od různých postav zaslechnout ve všech šesti částech ságy. Zvláštním příkladem, avšak neméně známým, je fanouškovské „Han shot first!“ – heslo, které vzniklo po vydání remasterované verze Epizody IV v roce 1997. George Lucas zde v duchu „morální čistoty Hana Sola“ upravil scénu, v Han níž chladnokrevně zastřelí námezdního lovce Greeda.

Tohle nejsou ti herci, které hledáte

Navzdory neklesající popularitě Star Wars, nebo možná právě proto, nejsou osudy herců tak zářivé. Pokud pomineme Harrisona Forda, který po Hanu Solovi ztvárnil řadu dalších úspěšných rolí (za všechny jmenujme Indianu Jonese), většina z nich se nikdy ze stínu Hvězdných válek nevymanila a dále se neprosadila. Mark Hamill se věnuje hlavně dabingu a Carrie Fischerová se dlouho vzpamatovávala z drogové a alkoholové závislosti. Jejich comeback na filmová plátna je tedy čeká až návratem do těchto velkých rolí ve zmíněné Epizodě VII.

Autor: JU Magazín