Jazz, swing a černé košile – představujeme vám Groovin´High

Fotografie: archiv Groovin´High

První večer festivalu Vítání prváků zahájila svým vystoupením i kapela Groovin´High. V českobudějovickém klubu HIGHWAY 61 kluci navázali na jazzové pecky skupiny Jazza Nostra a svým energickým vystoupením zvedli ze židlí nemalou část publika. Štěpán Hon (vibrafon), David Šimeček (klarinet), David Říha (basová kytara), Dan Heřman (kytara) a Petr Karták (bicí), to je quintet mladých muzikantů, jejichž repertoár je představován jazzovými a swingovými skladbami v modernějším pojetí.

Necelou hodinku před samotným vystoupením jsem měla možnost zaběhnout přímo do zákulisí a udělat s kluky z kapely krátký rozhovor. Slova se ujal Štěpán, jeden z leadrů kapely, a vynikající bubeník Petr.

Jak se vaše kapela dala dohromady?

Štěpán: Naše kapela vznikla asi před třemi lety, díky vánoční akademii našeho gymnázia J.V. Jirsíka, kde jsme poprvé vystoupili před publikum se skladbou Cantina Band. Poté se u nás vystřídal bubeník, přivítali jsme dalšího kytaristu a začali pracovat na našem repertoáru.

Prozraďte nám, jak vznikl název Groovin´High? Kdo s tím nápadem přišel?

Štěpán: Když jsme jednou procházeli můj archiv jazzových desek, našli jsme písničku od Dizzy Gillespieho Groovin´High. Řekli jsme si, že to nezní špatně a tím název naší kapely vznikl.

Jaké máte ohlasy?

Štěpán: Výborné. Od kamarádů výborné. A o cizích nevíme. (smích)

Je nějaká kuriozní věc, kterou vám daly fanynky?

Petr: Košem nám daly! (smích)

Štěpán: Úsměv třeba.

Co tvoří váš repertoár? Hrajete převzané skladby nebo máte i vlastní?

(Pozn.: Do repertoáru skupiny se řadí jazzové a swingové skladby starých mistrů jako jsou Django Reinhardt, Benny Goodman nebo Glenn Miller.)

Štěpán: Jsou to převzané skladby, které se snažíme upravit. Dle našeho chtíče!

Petr: Upravujeme staré skladby do našeho pojetí. Jak se NÁM to líbí! Vlastní skladby zatím nemáme, ale pracujeme na nich. I na nové desce.

Štěpán: Pomalu, ale pracujeme.

Kdy plánujete vydat vaši novou desku?

Štěpán: Vidíme to na podzim 2016. (smích)

Jakou skladbu hrajete nejraději?

Petr: Všechny.

Štěpán: Cantina Band od Johna Williamse. Je to naše nejstarší píseň. Právě díky této skladbě jsme se dali dohromady.

Kdy a kde vás můžeme slyšet příště?

Petr: Další koncert se bude konat 28.11.2014 na festivalu DEAD END v kulturním domě Gerbera v Českých Budějovicích, kam bychom chtěli určitě všechny pozvat.

A poslední otázka, co byste chtěli vzkázat vašim fanouškům?

David: Naši milí fanoušci Jihočeské univerzity, vzkazuji Vám, ať se máte dobře, pijete hodně vína a posloucháte swing. Mějte se.

Díky moc za rozhovor kluci a přejeme, ať se album vydaří!

Tip pro čtenáře: Pokud jste si někdy zahráli jednu z nejznámějších českých počítačových her, Mafii, jistě si vzpomenete na jazzovou hudbu dokreslující atmosféru hry. Skladbu, kterou stojí za to si určitě poslechnout, představuje píseň Belleville. A v podání kluků z Groovin High zní ještě lépe! Co říkáte? :-)

Odkaz – http://www.youtube.com/watch?…