Fotografie: Pamela Zampinová / edit: Markéta Machová

Jaká je práce promotérky? Skvělá, ale občas žádný med.

Položila jsem čtyřem sympatickým studentkám stejné otázky ohledně práce promotérky neboli hostesky. O tom, jaká s sebou nese tato práce úskalí a jaké výhody přináší, se dozvíte od zkušených hostesek, které se této práci věnují při studiu na vysoké škole.

Maria Anna Likavcová, studentka 2. ročníku Pedagogické fakulty JU, práci hostesky se věnuje 1 rok.

alt Maria

Jaké promo nebo akce tě nejvíce bavily? Nejvíce mně bavila promo akce zmrzliny anebo alkoholu. Řekla bych, že to jsou dvě nejoblíbenější suroviny, a tak se při ochutnávce nabízí doslova samy. Ochutnávka mi tím pádem rychle utíká a já si ji užívám.

Stala se ti během práce nějaká nepříjemná situace, na kterou nerada vzpomínáš? Často se mi stává, že jsou stánky na promo od klienta téměř na rozpadnutí, a tak mi se mi jednou při zhroucení pojízdného stánku rozbil celý mobil. Tento týden pro změnu zákaznice upustila sirup, který praskl a při pádu postříkal všechno včetně mě a mého stánku. Byla jsem ulepená od hlavy až k patě.

Jaké jsou podle tebe klady a zápory této práce? Na této práci neshledávám prakticky žádné zápory. Občas může být hektická, například když vám zavolá regionál v půl jedné ráno, jestli byste náhodou druhý den nemohla jet promovat na opačný konec kraje. Jsou dny, kdy nejsem úplně v náladě, čeká mě několik hodin proma, kde se musím usmívat na zákazníka za každé situace a spousta z nich neumí pozdravit, poděkovat, slušně odmítnout, což si myslím, že by měla být u dospělého člověka naprostá samozřejmost. Přesto mě tato práce baví a podle mého názoru je to jedna z nejlepších brigád, jaké mohu při studiu dělat.

Jaké názory jsi slyšela od ostatních lidí, kteří nemají s prací hostesky žádné zkušenosti? Jaké názory tě naštvaly a jaké jsi chtěla například vyvrátit? Názory z širšího okolí byly vesměs neutrální, moje rodina má na moji práci názor pozitivní vzhledem k tomu, že ví, jaké brigády už mám za sebou. Tato brigáda není náročná a skvěle se hodí k vysokoškolskému studiu, protože jsou proma nejčastěji ve dny pátek, sobota. Jak jsem již zmínila, s negativními názory jsem se setkala v minimálním počtu. Nejvíce se mi nelíbil názor: „Nechápu, jak můžeš lidem takhle něco vnucovat.“ Je pravda, že jsou hostesky, které lidem produkt doslova cpou, to ale neznamená, že jsme všechny stejné. Mně osobně je nepříjemné, když se mi jakožto zákazníkovi snaží prodejce nacpat produkt bez toho, aniž bych projevovala zájem. Z toho vycházím při promu a jednám tak, aby to nebylo zákazníkovi nepříjemné.

alt Vendula

Vendula Tomanová, studentka 3.ročníku Zemědělské fakulty JČU, práci hostesky se věnuje nárazově poslední dva roky.

Jaké promo nebo akce tě nejvíce bavily? Nejvíce mě bavila promo akce pro značku Max Factor. Mám raději promo akce produktů, které mám sama „ráda“, nebo je nějakým způsobem lépe znám. Práce je pak pro mně snazší.

Stala se ti během práce nějaká nepříjemná situace, na kterou nerada vzpomínáš? Práci se nevěnuju tak často, takže takovou zkušenost naštěstí nemám a doufám, že ani mít nebudu.

Jaké jsou podle tebe klady a zápory této práce? Nové zkušenosti a celkem dobré peníze, dny, kdy chceš jít pracovat, si můžeš tak trochu vybrat. Nepříjemná je občas komunikace s otrávenými lidmi, celodenní stání víceméně na jednom místě a u některých agentur přehnaná „buzerace“.

Jaké názory jsi slyšela od ostatních lidí, kteří nemají s prací hostesky žádné zkušenosti? Jaké názory tě naštvaly a jaké jsi chtěla například vyvrátit? Slyšela jsem názor, že je to zbytečnost – to si tak úplně nemyslím, tedy podle toho o jakou se jedná značku, protože si lidé třeba všimnou značky, kterou neznají, nebo podle ochutnávky ochutnají, co jinak běžně nenakupují, nebo alespoň třeba v den promo akce se jim zvedne prodejnost.

alt Jitka

Jitka Čepová, studentka prvního ročníku VOŠ cestovního ruchu, práci hostesky se věnuji od střední školy.

Jaké promo nebo akce tě nejvíce bavily? Nejvíce mně bavily promo akce na parfémy, cigarety a různé ochutnávky, zkrátka práce hostesky mě moc baví, hlavně komunikace s lidmi.

Stala se ti během práce nějaká nepříjemná situace, na kterou nerada vzpomínáš? Během práce se mi žádná nepříjemná situace nestala.

Jaké jsou podle tebe klady a zápory této práce? Práce hostesky pro mě má skoro samé klady, jen jediný zápor v tom shledávám a to, že někdy se naskytnou hodně nepříjemní lidé a nás hostesky „odsekávají“.

Jaké názory jsi slyšela od ostatních lidí, kteří nemají s prací hostesky žádné zkušenosti? Jaké názory tě naštvaly a jaké jsi chtěla například vyvrátit? Od lidí, kteří ještě nemají žádné zkušenosti s prací hostesky jsem slyšela názory – to může být fajn práce, chtěla bych to taky dělat, skvělý nápad, zkusím se zaregistrovat do agentury. Zatím jsem se nesetkala s názory, které by mě vysloveně naštvaly, mám samé kladné ohlasy, z toho vyplývá, že ani žádné názory jsem zatím nemusela vyvracet.

alt Lenka

Lenka Mikulášková, studentka 3. ročníku VŠTE, práci hostesky se věnuje 7 let.

Jaké promo nebo akce tě nejvíce bavily? Nejvíce mě bavily promo akce na hokeji, půl maratonu a na manažerských konferencích.

Stala se ti během práce nějaká nepříjemná situace, na kterou nerada vzpomínáš? Nepříjemná situace – spíše nepříjemní lidé, kterým nemůžeme říct to, co bychom chtěly.

Jaké jsou podle tebe klady a zápory této práce? Pro studentky je to poměrně dobře placená brigáda, která ale nezajišťuje pravidelný příjem.

Jaké názory jsi slyšela od ostatních lidí, kteří nemají s prací hostesky žádné zkušenosti? Jaké názory tě naštvaly a jaké jsi chtěla například vyvrátit? Většina lidí si mysli, že jen stojíme, nic neděláme a výplata nám jde za nic, posledních pár let jim už tenhle názor ani nevyvracím, protože mě nebaví se s nimi dohadovat.

Autor: JU Magazín