Fotografie: Markéta Machová

Do divadla v džínách a za babku

Roky, kdy bylo divadlo středobodem společnosti, jsou už asi dávno pryč. Po chodbách už se neprocházejí načančané paničky a pánové s dokonale nažehlenými košilemi ve smokingu. Kolikrát se tu už košile objevují jen v kombinaci s džíny a ani dámy už nejspíš nevlastní jediné večerní šaty.

To naneštěstí není žádná pohroma! Ne pro studenty, kteří se chystají do Jihočeského divadla na Studentskou středu. Mnoho z nás už si divadlo nejspíš vybavuje jen ve formě povinných školních zájezdů na nudná a nepochopitelná představení týkající se nějakého díla doporučené četby. Mnoho z nás tak na tuto významnou instituci už zapomnělo a ani vzpomínat nechce. Což je škoda!

Nezažili jsme totiž pravé divadlo, byť málokdo měl to štěstí (při nějaké honosné výpravě autobusem do hlavního města). Divadlo už dávno není pravěk zdobený pouze tragédiemi ve starořečtině, divadlo se mění v čase stejně jako svět kolem něj. Dnes už si můžete zajít na plně moderní komedii, thriller i detektivku. A světe div se – hry pochopíte i bez návodu na papírku a ještě se zasmějete.

Jen za 80 a v triku

Aby vás studenty – zatvrzelé televizní diváky a džínonosiče – organizátoři přesvědčili, připravili pro vás v Jihočeském divadle zmíněné Studentské středy, které kupodivu nejsou vždy jen ve středu. Stačí si otevřít na webových stránkách divadla program, nebo se podívat k nám do kalendáře a hledat představení pod tímto označením. Jedná se o díla, která se v daném období hrají pravidelně (žádná speciální levnější představení). Jakmile se u pokladny prokážete vaší ISIC kartou, bude vás lístek stát pouze luxusních 80 korun! Oproti běžným cenám přes dvě stovky je to rozhodně nádherné.

K tomu navíc speciální večerní dress code – nemáte-li zrovna na koleji nic slušnějšího, nikdo vás u vstupu nevyžene koštětem. Na studentské středy můžete přijít i v neformálním oblečení. Což může být pro hodně z vás dobrá motivace. Ale to neznamená, že si nemůžete přivézt ty pěkné šaty nebo kvádro, které jste si tenkrát kupovali na maturitu, a unosit je zde. Naopak! Je dobré toho využít a blýsknout se pro jednou v něčem lepším než barevném tričku. Přeci jen jdete pořád do divadla, jen máte možnost volby.

Jak se tam dostanu?

Vstupenky je dobré rezervovat předem přes internet, nebo rovnou zakoupit na pokladně divadla, která je hned za rohem od vchodu do budovy. Zvlášť, jestli chcete jít s kamarády a sedět vedle sebe, nebo chcete jít v zimním období, kdy lístky rychleji ubývají. Na pokladně k vám budou velice vstřícní, v klidu si můžete vybrat, kde chcete sedět, a dostanete i doporučení, kde lépe uvidíte.

Budovu divadla najdete v centru města schovanou za Slavií. Stačí naskočit na trojku, dovézt se na Senovážné náměstí a kousek se projít. Divadlo je doslova na břehu Malše a poznáte ho už podle poutačů před budovou. Hlavní vchod je v ulici Dr. Stejskala, která vede od náměstí. Vchod pokladny najdete za rohem v ulici Jirsíkova.

Co uvidím?

Ze všech stran se na mě valí jen pozitivní ohlasy na všechny hry, které studenti zhlédli, a to včetně zmíněných tragédií ze starého Řecka. V předminulém týdnu jste se mohli zastavit na hře Blackout. Pod značkou thriller se skrývala bláznivá komedie o tom, co dělat, když někoho „omylem zabijete“ a snažíte se to marně utajit. V druhé polovině hry už ale šlo lidově řečeno do tuhého, takže mohl leckdo nervozitou ukusovat i nehty, pokud se do toho příliš vžil.

Všichni vám určitě také doporučí hru od veleslavného fantasy autora Terryho Pratchetta s názvem Soudné sestry. Navštívíte celou Zeměplochu a opravdu poctivě se zasmějete. V blízké době můžete navštívit ale i balet Kauza Kafka. Zkrátka cokoli, na co jste se nikdy neodvážili, můžete beztrestně vyzkoušet za malý peníz a třeba vás staré dobré divadlo mile překvapí jako po letech mě.

Hurá do divadla

Sál v Českých Budějovicích není velký, nicméně sedačky jsou celkem pohodlné, v předsálí se neztratíte, protože vás zorientují milé uvaděčky. Uvnitř vypadá jeviště opravdu skromně, ale to nebrání skvělým hereckým výkonům. A hlavně si nezapomeňte vzít ISIC s sebou, aby vás s levnějším lístkem pustili dovnitř! Byla by škoda o představení přijít – jsou jednoduše skvělá.