Fotografie: http://creepypasta.wikia.com

Chcete postrašit? Pusťte si creepypastu!

Když jsem nedávno úplnou náhodou při internetovém surfování najela na vlnu creepypasty, byla jsem nadšená. Maličko strachu přece ještě nikoho nezabilo, navíc nadpřirozeno v jakékoli formě, to je moje, myslela jsem si. Jsem tak nepoučitelná.

Creepypasta, jak píšou na Creepypasta wiki, jsou internetové hororové historky, které kolují po fórech a jiných internetových stránkách a jsou stvořeny k tomu, aby čtenáře vystrašily, ne-li vyděsily. Samotné slovo tohoto hororového subžánru je odvozeno od názvu „copypasta“, čímž internetový slang označuje články, které jsou copy (kopírovány) a paste (vkládány) ze stránky na stránku.

Tak to v podstatě chodí i s creepypastou. Někdo vytvoří děsivý obrázek ve photoshopu, nebo vymyslí krátký strašidelný příběh a hned je toho plný internet. Může to být v podstatě cokoliv. Třeba jen jediná věta či celá povídka. A co ony animace, kdy v poklidu sledujete auto třeba auto na silnici a najednou na vás skočí zombík? V takových případech se už většinou neví, kdo danou historku vymyslel.

//„V telefonu jsem našla svoji fotku, jak spím. Bydlím sama…“ //

Ale creepypasta tu byla ještě dřív, než se rozmohl internet, jen nenesla tento název. Však si vzpomeňte na dětská léta. Možná že i vy sami jste nějakou takovouto creepy story vypustili do světa.

Strašidelné historky, které jsme si jako malé děti vyprávěli u ohně. Příběhy z rodné vsi, okořeněné trochou nadpřirozena. Tajemná historie rozpadlého domu na kraji vsi nebo třeba zážitky z Branišáku. A tím se tyto smyšlenky stávají o něco skutečnější a hrůzostrašnější, protože často mají i reálný původ. Nebo alespoň jejich autoři chtěli, aby to tak vypadalo.

No a teď vám prozradím, co mě vystrašilo nejvíce. Creepypasta se najde totiž i na youtube. Objevila jsem tam seriál s názvem Marble Hornets, což je v ceepy komunitě velice proslavený počin.

Jde o sérii videí, které svou amatérskou kamerou navodí větší autentičnost a pomocí dnes snad nejproslulejší postavy creepypasty, Slendermana, přivodí slabším z nás bezesné noci. Podle tohoto seriálu vznikla i slavná počítačová hra s touto hrůzu nahánějící bytostí.

alt Slenderman

Slenderman však vznikl ještě před tím, než byl zvěčněn ve videu. Vytvořil ho jistý Eric Knudsen před šesti lety na internetovém fóru Something Awful. Stačilo jen vymyslet postavu a „vyfotografovat“ ji. Slenderman je vysoký muž v obleku, ale bez tváře, což mu vyhrazují tři páry chapadel. Jak můžete vidět na jeho prvních fotkách, ochomýtá se hlavně okolo dětí, jelikož ho živí lidská psychika a ta dětská je ještě krásně nevinná.

Kdo by se o Slendyho zajímal více, mohl by si zjistit i jeho původ, neboť jeho autor se při jeho vymýšlení nechal inspirovat například v hieroglyfech, rytinách, jeskyních malbách i mytologii. Je to dnes již veterán mezi creepypastou, ale nejspíš nikdy neztratí svůj lesk a šarm, jaký jen takováto potvora může mít.

No, tak to vidíte. A pak se bojím, že vykouknu z okna, zahledím se na sousední kolej a spatřím tam něco takového: alt Samara na koleji

Zde můžete najít své budoucí noční můry: Creepypasta wiki Marble Hornets WelcomeToNigtma­re.blog.cz

Autor: JU Magazín