Fotografie: Archiv JU v Českých Budějovicích

Chceš vědět víc o Univerzitním Zavíráku? Zpovídali jsme jednoho z organizátorů.

Už se nám ten konec letního semestru blíží a s ním i nálož akcí s krycím jménem Univerzitní Zavírák, která proběhne už příští týden. Co přesně nás čeká a nemine? Na tuto otázku a na mnoho dalších nám odpověděl Václav Voska, jeden z organizátorů.

Na jaké akce se mohou studenti těšit?

Tak letos se můžou vůbec těšit na celý Univerzitní Zavírák, jelikož je to první akce tohoto typu. Vždycky byl Univerzitní Otvírák, Vítání prváků. V průběhu semestru taky něco, ale na zavření semestru nikdy nic takového nebylo, tak jsme se rozhodli s rektorátem a se studentskými spolky udělat tuhle velkou akci. Bude to probíhat ve dvou dnech – v úterý 12. května a ve středu 13. května. V úterý to bude začínat v deset hodin Iron Studentem, což je těžký překážkový běh, něco jako Spartan Race. Takže fakt jenom „železnej student“ to dokáže vyhrát. Ale teoreticky to zvládne téměř kdokoliv, kdo sportuje. Je to udělané tak, aby se to dalo zvládnout.

Pak bude od dvou v knihovně probíhat přednáška o dárcovství kostní dřeně s paní doktorkou Vondrákovou z Českobudějovické nemocnice z transfúzního oddělení. Bude povídat o tom, jak je důležité darovat kostní dřeň, a bude tam i možnost registrace do registru dárců kostní dřeně. Dál tu bude probíhat od tří další akce, a to Laser Tag. Což bude v podobném místě jako Iron Student. Bude natažená dráha s různými překážkami. Jde vlastně o střílení laserovými zbraněmi po sobě. Docela zábava to je, proto jsme to sem dotáhli.

Pak co se v úterý ještě bude dít, tak od osmi večer bude probíhat v Bobíku přímo v aule Silent Disco. To znamená sluchátka, v nich bude hudba. Budou tam tři DJ. Původně jsme chtěli nějaké lepší DJ, pak jsme si řekli, že postačí DJ z rádia K2, a to Endis, Mistrgal a Dibow. Budou tři různé styly hudby, takže si každý bude moct vybrat ze dvou frekvencí, mezi kterými si bude moct přepínat. A zároveň od devíti hodin bude za kolejemi probíhat letní kinematograf, kde se bude promítat česká komedie Hodinový manžel na velkém plátně 6×3 m.

alt Václav Voska je v rádiu K2 jako doma.

To bude pěkné nabité úterý. A co nás čeká ve středu?

Ve středu bude probíhat od rána na filozofické fakultě gastrofestival, kde si budou moci studenti otestovat různá jídla ze všech možných zemí. Zároveň tam budou i přednášky od studentů z Erasmu, kteří tady studují, o jejich zemích, jak to tam funguje, nebo třeba jak se tam učí. A od deseti hodin po celý den, bude den otevřených dveří v rádiu K2. Takže vlastně kdokoliv se bude moct zajít podívat do rádia K2. Uvidí, jak se tady vysílá, co tady je, proč to tady je. Bude si i moct vyzkoušet, jak se moderuje. A pak od 16 hodin bude za kolejemi velká open stage s pěti kapelami. Budou tady kapely Singhaia, Noncitizen, Pirates of the Pubs, pak zahraje výherce soutěže University Band Contest Náhodný výběr a završí to kapela Vees. Což doufám, že si všichni studenti užijí.

Ty se podílíš jako organizátor na těchto akcích. Na jakých přesně máš svojí zásluhu? A čeká tě nějaká odměna?

Oficiálně je to tak, že celou akci organizuje rektorát, ale spolupracují na tom i studentské spolky, jako je Studentská Unie, rádio K2, International club a já vlastně jsem ve Studentské Unii i v rádiu K2, takže se podílím na 2/3 z těch akcí. Dělám téměř celého Iron Studenta, Silent Disco v Bobíku, připravuji přednášku o kostní dřeni, a potom budu téměř celou středu na dni otevřených dveří v rádiu K2. Jo a budu moderovat večerní open stage. A odměna? Žádná není. Nás to prostě baví. Na Silent Discu bude bar, kde se bude prodávat třeba víno, různé míchané drinky za docela levné ceny a z toho se třeba bude financovat celé Silent Disco.

Budeš se zúčastnit i akcí, které přímo neorganizuješ?

Pokusím se dostavit na větší část z těch akcí. Podívám se, jak to bude probíhat, ale jelikož budu tak časově vytížený, tak vůbec nevím, jestli to budu stíhat.

Na plánu je také after párty, pověz nám o ní něco víc.

Tak každý ten večer bude after párty. V klubu K2 bude v úterý after párty s DJ z rádia K2, který vlastně navazují na Silent Disco, rovnou tam přejdou. A to bude takové jakože odlehčení, jelikož Silent Disco končí až v jedenáct hodin. A pak ve středu bude trochu větší after párty, která bude probíhat souběžně v klubu Simply the Best, před tím to byl Sklep Beseda, a v klubu K2. V K2 bude DJ Flux, což je evropsky známý DJ, který hraje na Evropě 2. V Simply the Best budou zase DJ z rádia K2 a plus ještě další DJ z ČB, celkem asi čtyři. A bude to propojený za jednotný vstupný 30 Kč, takže to bude dost velká after párty.

Měl bys pro nás nějakou veselou příhodu ze zákulisí?

Veselou příhodu ze zákulisí? Zatím žádná není, ale veselá příhoda je možná to, že jsme si nasmlouvali spousty sponzorů k Zavíráku a teď v pondělí řekli sponzoři „ne“. Takže jsme museli najednou řešit něco, co jsme původně řešit nechtěli… Ale tak všechno se zatím daří, všechno se snad povede.

Můžeš prozradit něco, co ještě nikdo neví?

Prozradil jsem toho spoustu, ale třeba co nikdo neví, je, jak bude probíhat ten Iron Student, takže to můžu klidně prozradit. Bude tam osm stanovišť, bude se probíhat v pneumatikách, přelézat dvou a půl metrovou hasičskou zeď, ručkovat po laně, skákat přes oheň, podlézat ostnatý drát, převalovat velkou pneumatiku od traktoru, přenášet 50 kg pytel, běhat se závažím kolem kolejí, překonávat lanovou překážku a dělat spoustu kliků… 2,8 km běhu dohromady. Bohužel nám ale rektorát zakázal jakoukoliv vodu či bahno, jelikož se nesmí (moc) zničit kampus. Iron student se ale koná v každém počasí, tudíž když bude pršet… (smích)

A když třeba nezvládneš překážku, nebo ji odmítneš absolvovat, tak musíš udělat deset angličáků. Za chvíli zveřejním mapu na facebookových stránkách. Jednotlivá stanoviště budou rozmístěná po celém kampusu a bude se mezi nimi přebíhat, což bude hodně chaotické, ale bude to dobře zorganizované. Přemýšlím už nad tím měsíc, takže snad to bude dobře udělané. (smích)

Nezbývá tedy než vás studenty dodatečně pozvat – přijďte v co největším počtu a s dobrou náladou! A nezapomeňte, že Zavírák je i na facebooku: https://www.facebook.com/…14710504827/ !