Buď chytrej jako vopice!

Fotografie: Primát.cz

Už druhou hodinu trávíte u facebooku a marně sháníte po všech známých i neznámých spolužácích prezentace k přednáškám. Přitom na vás ještě čekají dvě rozepsané eseje, jedna seminárka a protokoly z laborek. Jestli vás nekonečné trápení při hledání učiva dohání k šílenství, je na čase najít svoji spásu.

Vysoká škola už není žádná základka – nikdo vám tu nebude diktovat přesné věty do sešítků a kolikrát si nebudete stíhat zapisovat ani s vypětím všech sil. A dohánět povinná cvičení, jejichž návštěvu vám překazila chřipka, dovede být také o dost dramatičtější.

Strasti všech studentů jsou úplně stejné. Někdy můžete být celý půl rok mimo školu, jindy vám jediný opomenutý den zničí všechny plány. A proto existuje web primat.cz!

Co je primát…

Projekt vznikl roku 2007 a nemá pomáhat jen studentům, ale i samotným školám. Umožňuje sdílet materiály k výuce, hodnotit kvalitu předmětů i přístup vyučujících a nepomáhat tak jen v už probíhajícím studiu, ale i s jeho výběrem. Pokud nemůžete sehnat žádného spolužáka, který by vám poradil, je tu primát. A ten je na rozdíl od lidí dostupný 24 hodin denně a navíc z domova.

Najdete zde snad všechny české vysoké školy jak státní, tak soukromé a nově i střední školy. Spolu s tím i všechny fakulty. A předměty a učitelé? To už je na vás! Ty přidáváte vy sami spolu s materiály a můžete je tak průběžně obnovovat a měnit podle aktuální situace.

Taháky pro lemply?!

Spousta lidí může snadno nabýt dojmu, že primát slouží jen k přeposílání taháků a umožňuje studentům proplouvat školou naprosto bez námahy. Všichni ale víme, že ani se zadáním zkoušky v ruce nemusíte projít, pokud se nedokážete naučit odpovědi a pochopit je.

Primát nezjednodušuje studium na maximum, ale šetří čas, který plýtváte zbytečným hledáním banalit na internetu a probíháním knihoven. A ten pak nemusíte trávit jen v hospodě, ale i nějakou šlechetnější aktivitou, na kterou byste si jinak nenašli volnou chvilku. Vždyť kolik z nás sedí celé zkouškové jen doma a zoufale se vrčí, aniž by se nadechlo čerstvého vzduchu?

Jak to funguje?

Stačí se zaregistrovat na www.primat.cz – vyplnit profil a přidat si vaši školu. Pod rouškou anonymní přezdívky pak můžete beze strachu hodnotit výuku, stahovat si potřebné věci a nejlépe i přispívat svou troškou do mlýna.

Univerzální měnou primátu jsou banány, za které stahujete soubory. Získáváte je při přihlášení (každý den jeden), ale hlavně, když si spolužáci stáhnou to, co sami přidáte. Nemusíte sdílet jen výpisky, nebo prezentace, ale také odkazy na zajímavé stránky, které vám pomohly. Vašich pár minut pak dokáže někomu ulehčit celé hodiny práce a ten někdo pak zase může velice snadno ušetřit čas vám svými materiály. Je to jednoduchá rovnice. A pokud umíte spořit, můžete banány po čase vyměnit i za dárky od partnerů primáta!

Proč primát?

Všechny ročníky, fakulty i školy už mají nějaký způsob, jak se zásobovat důležitými informacemi, ale facebook neumožňuje sdílet velké soubory, některé typy vůbec. Společné emaily mají také mnoho nevýhod. Všechno je to nepřehledné, špatně se hledají staré věci a někdy se leccos nechtěně smaže. Primát je pod neustálou kontrolou moderátorů fakult, kteří likvidují starý a špatný obsah, je přehledný a najdete tam všechno na jednom místě.

Není to studna taháků pro lidi s kocovinou – je to pomoc, když vás zaskočí nemoc, problémy nebo výpadek paměti a nikdo nebude poblíž. Navíc každý z nás má určitě něco ke sdílení, co druzí ocení a co jim pomůže. Tak se přidejte a rozšiřte řady opičáků!