Fotografie: Markéta Machová

Rady pro prváky: Technické záležitosti a studijní podpora

Vysoká škola to je také spousta papírování, zařizování a jiných nepříjemných věcí, které jste do téhle doby asi nemuseli vůbec řešit. Ale nebojte, s námi se z toho nezblázníte!

Co je vlastně všechno nutné zařídit a s čím se seznámit před ostrým startem na vaší nové škole? Je toho celý seznam, ale naštěstí není nekonečný a zvládly to už spousty lidí před vámi. Takže vzhůru do toho!

Internet

Protože se dnes vysoká škola bez výpočetní techniky studuje dosti ztuha, je věčným tématem zařizování internetu. Pokud bydlíte na bytě, budete mít asi o starost míň. Na koleji je situace trochu jiná, neboť stále nemáme zavedenou wi-fi (a asi ani jen tak mít nebudeme). Naštěstí po celé univerzitě funguje s různými výkyvy v signálu hned několik wi-fi sítí třeba pro případ, že si pět minut před přednáškou vzpomenete, že nevíte, do jaké učebny máte jít. Chytrý telefon nebo tablet je tedy na VŠ nesporně výhodou. K internetu se také dostanete v několika počítačových učebnách a v knihovně – více v našem starším článku.

Stag a Moodle

alt

Neboli systém studijní agendy (na jiných školách také jako IS nebo ISIS) je páteř vašeho studia. Kromě webu fakulty je to asi to nejdůležitější, co budete na internetu vyhledávat. STAG je jednoduše organizační jednotka, která obsahuje všechny informace o vás, vašem rozvrhu, zkouškách a zápočtech, dokonce i stipendiích a pobytech v zahraničí. Na STAGu si zapisujete rozvrh, přihlašujete se na většinu zkoušek, kontrolujete známky a žádáte třeba o oblíbené ubytovací stipendium. A pokud máte se STAGem problémy, vaše studijní oddělení už se na to podívá.

Další ne všemi využívaný systém podpory studia je Moodle, kam někteří vyučující ukládají materiály k přednáškám nebo cvičením. Někteří vás skrz něj budou dokonce testovat. Každá fakulta má vlastní adresu, pod vašimi přihlašovacími údaji se pak můžete připojit ke studovaným kurzům a stahovat potřebné materiály do vlastního počítače.

ISIC a studentské karty

Naše univerzita je zajištěna šikovným systémem ISIC karet, které na některých univerzitách nahrazují klasické papírové karty studenta. Čipový ISIC je na JU naprostá nutnost, neboť vás dostane do knihovny, dostane vás k jídlu, zaplatí vám útratu v bufetu, vytiskne vám seminární práce a pustí do přednáškových sálů. Porty na ISIC karty jsou prostě po celé škole. Kartu si zřídíte v rámci svého studijního oddělení nebo v našem Kartovém centru v Bobíku (nízká budova spojená stříškou s kolejí K4 na cestě od menzy, nenápadný vchod je ze strany od Akademie věd). Každý podzim pak stačí opět zavítat (a vystát frontu…) a za poplatek si prodloužit platnost karty o další rok.

alt

Studijní oddělení

Jednou za čas tam prostě musíme všichni. Pro někoho je to hororový zážitek, pro někoho příjemná rychlá návštěva útulné kanceláře. Záleží na fakultě. Studijní oddělení je tu v podstatě od toho, aby za všechno nezodpovídali jen stroje. Přeposílá některé vaše žádosti proděkanům a děkanům, kontroluje vaše indexy, zda jste zvládli všechny zapsané předměty, a umožňuje vám zařídit jejich odepsání stejně jako započetí a ukončení studia. Je to taková vaše univerzitní kojná a chůva, a tak je dobré vycházet s ní dobře. Otevírací hodiny studijního najdete vždy na webu fakulty.

Knihovna

Poslední neméně důležitou součástí technické podpory studia je naše knihovna. Má několik poboček, z nichž nejdůležitější je jednoduše Akademická knihovna přímo naproti rektorátu JU. Tam je největší frmol, nejvíc tiskáren, kopírek a počítačů a samozřejmě i knih. Menší knihovny, respektive studovny jsou na K4 na Vltavě (určená hlavně pro studenty ZSF), v Dukelské (především pro PF) a v Kněžské ulici (knihovna J. P. Ondoka pro TF). Ve Vodňanech je pak ještě specializovaná knihovna FROV.

alt

Do knihovny se dostane svojí ISIC kartou, a pokud snad bude turniket protestovat, u vchodové „recepce“ to obratem řešte. Každý student má v knihovně své konto, kam se přihlašuje z online katalogu. Tam vidí, co všechno má půjčené a může tam knihy rovnou prodloužit. Výpůjčky se pak vrací u pultíků v otevírací dobu (ta se pravidelně mění během prázdnin a svátků, kontrolujte na webu!), mimo ni je pak možné v Akademické knihovně ze strany od parkoviště použít 24 hodin fungující automat, kde to jde stejně dobře.

Základní pravidla našich knihoven jsou žádné jídlo a pití a dodržování klidu. Na vaše už tak otravné vyzvánění telefonu nikdo zvědavý není a vaše skupinové projekty si řešte buď tiše, nebo někde stranou v kavárnách. Tím si neznepřátelíte naše jinak úžasně milé a vstřícné knihovnice, které dělají vše pro naše pohodlí a pokud možno hladké studium. Ostatně pokud vás něco ohledně dostupné literatury nebo jejího hledání pálí, na webu AK už najdete v příslušné sekci odpověď.

A s tímhle základem byste na univerzitě už umřít neměli. Samozřejmě studium má často své mouchy, minimálně jeden z deseti studentů vám to potvrdí. Někomu nefunguje tohle, jinému zas ono. Ale hlavu si s tím nelamte – potká to dříve či později většinu z nás a zatím se nějak vyřešilo všechno. Dokonce i moje ISIC karta, která mě do knihovny dobrého čtvrt roku vytrvale nechtěla pouštět.

Autor: JU Magazín