Fotografie: Markéta Machová

Jak zapojit internet na JU?

Nejkrkolomnější věc na celé Jihočeské univerzitě není nic menšího než internet – ať už ten kolejní, nebo univerzitní wi-fi. Při přípravě na nával nových prváků jsem si tak vzpomněla i na mé zoufalé snažení ho zprovoznit.

V různých médiích byly samozřejmě návody jak na to. Většina z nich však obsahovala pouze odkazy na web. Rozčilovalo mě to jen do té doby, než jsem zjistila, že do tištěných médií se dvoustránkový návod prostě nevejde. A z toho vyplynula i tahle myšlenka – když se to nemůže mezi lidi touhle cestou, musí to na internet.

Sama ironie, že návody na zprovoznění internetu jsou na internetu, není JU vůbec cizí. Takže nebudu první sabotér. A začněme nejdříve tím kolejním internetem. První podmínkou je vaše platné ubytování na koleji K1-K5. Před nastěhováním je nutné provést druhý krok a to nákup síťového kabelu, neboť wi-fi tu není narozdíl od zbytku areálu a koleje K6 zavedená. Přesto to není zase tak dávno, co se na kolejích za velké peníze internet zřídil, proto buďte v této záležitosti shovívaví.

alt

Síťový kabel kupte v ideálním případě v délce obývané místnosti, takže budete moc skypovat z postele. Spolu s tím pak všichni obyvatelé K1-K4 potřebují také takzvaný switch, což je hračka podobná routeru (jejichž používání je u nás zakázané!) a umožní více lidem odebírat internet z „jedné zásuvky“. Na K5 není třeba, jsou tam vždy dvě zásuvky. Žádná z těchto nutných věcí není naštěstí až tak drahá a nakonec se může ještě hodit, takže směle do elektra.

Poté, co přijdete s vybavením na kolej, musíte o internet zažádat, což budete opakovat každý nový univerzitní rok. Provedete to na stránce koleje.jcu.cz, která je dostupná pouze z univerzitní sítě, ale načte se vám na koleji i bez internetu pouze při připojení do „internetové zásuvky“. Tam se přihlásíte pod stagovým jménem a heslem do svého účtu – je tam záložka s žádostí.

K té budete potřebovat MAC adresu (jinak také Fyzickou adresu) a zajímá vás konkrétně pro připojení k Místní síti (Local Area Connection). Hledat ji můžete přímo ve vnitřnostech PC, nebo si ji necháte zobrazit. Potřeba je k tomu připojení na kolejní síť, tedy mít síťový kabel v zásuvce. Návod naštěstí najdete přímo u žádosti, a pokud budete adresu hledat přes „cmd“, dávejte si pozor, abyste přečetli tu správnou pod nadpisem „Adaptér sítě Ethernet – Připojení k místní síti“.

alt

Po vyplnění a odeslání bude trvat průměrně tak dva-tři dny její schválení. Když to přesáhne týden, běžte raději houknout na správce sítě, kteří sedí v kolejním kamrlíku, jehož adresu se dozvíte na nástěnce v přízemí nebo u vaší „kolejbáby“. Ti obvykle zjistí, poté co jim donesete váš stroj, že problém je u vás a to buď ve špatně špatné MAC adrese, nebo jiné drobnosti. A jakmile se všechno vyřeší, okamžitě se vám rozběhne internet a při příští srážce kolejného vám ubude 250 korun (50 internet + 200 počítač).

A co když budu chtít na univerzitní wi-fi? Jako ke všemu na JU budete potřebovat vaše stagové údaje alias údaje IDM. Viz http://idm.jcu.cz/ (dostupné pouze ze sítě JU), kam se přihlásíte a nastavíte si takzvané heslo Freeradius, což bude vaše heslo na wi-fi. Z lenosti se často volí stejné jako stagové, byť to není doporučeno.

Jakmile tohle zvládnete, stačí si sednout s počítačem do přednáškového sálu a na liště vpravo dole jako vždy, se připojte klikem k síti JU. Až se pokusíte načíst prohlížeč, vyskočí vám v něm stránka, která žádá zadání vašich údajů. Jednoduše vyplníte stagové jméno a zvolené Freeradius heslo. Nezapomínejte, že při připojení na wi-fi, musíte používat uživatelské jméno ve tvaru „stagjméno@jcu.cz“. Nikdy neopomeňte tu koncovku, bývá to nejčastější příčina potíží s přihlášením!

I tak se vám ale může občas stát, že se počítač nebo chytrý telefon bude odmítat připojit. V tomto případě vyzkoušejte všechny wi-fi sítě a v případě počítače po neúspěchu restartujte. Nic není stoprocentní a problém se může objevit i u zařízení, které celý rok fungovalo v pořádku. Naštěstí se většina přístrojů po nějaké době probere. A pro pořádek na závěr naše populární bezdrátové sítě jsou: JU_Wirelles, Eduroam a pro mě asi nejspolehlivější (až na slabší signál v pavilonu B na PřF) je JU_wireless_WebAAA.

alt

A kam všude na internet? Až ho budete při jeho zařizování shánět, můžete si dojít do knihovny, nebo zvolit libovolné PC stánky. Asi největším a také poklidným je Bobík, budova spojená stříškou s K4. Do té správné místnosti dobloudíte pomocí šipek, které bedlivě následujte. Další počítačové učebny pak máme v hned několika provedeních. Připomínám, že dostupné jsou všechny velkou část dne i noci.

Pč1 je po vstupu do budovy Akademie věd, od vrátnice napravo, až dozadu ke schodům a druhé patro, ze schodů doprava a pak doleva. Pč3 je schovaná v levé chodbě na 2. patře v pavilonu A PřF, kde sídlí i studijní oddělení, a jedna Pč je schovaná i v útrobách ÚMBRu. Dveře počítačové učebny si otevřete vaší ISIC kartou přes porty u dveří.

A až budete definitivně propadat zoufalství, nebo potřebovat vzdálený přístup, nebo si snad přečíst nějaké směrnice, máme pro vás na úplně úplný závěr i užitečné odkazy. Těmi jsou Opatření rektora JU o užívání počítačů, počítačové sítě a software, Pravidla pro práci v počítačových učebnách PřF, Organizace správy a zásady pro užívání studentské kolejní počítačové sítě, stručné info na Studentská kolejní počítačová síť, Přístup do bezdrátové (WiFi) sítě JU a na závěr pro zkušené i Přístup na VPN koncentrátor JU aneb jak se napíchnout na školní síť z domova.

Tak hodně štěstí, to asi budete potřebovat, v druhé řadě trpělivost a věřte nebo ne, nakonec to s tím internetem zvládli snad všichni.

Autor: JU Magazín