Povede se prolomit ticho?

Úvodní článek, který je takovým zamyšlením a začátkem začátek zpětné reflexe a vypořádání se dobou covidovou v Čechách. Není to hezké čtení a určitě nebude ani dál, proto všechny varuji, vstupujete na vlastní nebezpečí.

Vrátil jsem se zpět ke psaní článků – myslím, že už přestal čas brát si servítky a začít to trošku více rozmazávat, hlava nehlava.

Tento článek bude úvodní, určitě nebude obsahovat vše, co se nám tu od roku 2020 odehrálo a postupně budu dané věci doplnit a aktualizovat.

Rád bych probral tyto témata - očekávám, že každé z nich vydá na samostatný článek, esej či přímo kapitolu.

 1. Co to byl COVID?
 2. Proč nikdo nemluví? Je tak těžké dnes mluvit?
 3. Kolik lidí pozabíjela vládní opatření? - rychlá odpověď za dva roky 61 000 obětí.
 4. Jak se liší levice dříve a po covidu
 5. Proč fašisté nejsou jenom v Německu
 6. Kam se vytratila morálka?
 7. Máme všichni strach?
 8. Co je to digitální demence?
 9. Jsme skutečně již otroci?
 10. Jak jsme do toho dostali?
 11. Co je to demoralizace?
 12. Rozpadá se společnost?
 13. Proč všichni tolik lžou?
 14. Něco o víře a o bohu

Témat, která se nám tu za ty tři roky nastřádala je velmi mnoho. Jedním z varovných znaků je bohužel to, že se žádná z těchto témat nikde nerozebírají. Přesto, všichni jsme tu byli, viděli jsme co se dělo, máme obrovské množství dokumentace, svědectvích a všechny to poznamenalo. Každý z nás si to prožil jinak a stále tu jsou někteří, kteří věří oficiální verzi. Taktéž věří, že všechna opatření, včetně nošení roušek, očkování, zavření doma, mlácení obuškem, rozkradení rozpočtu, zavření škol, ordinací, omezení péče byla pro jejich dobro.

Jestli tomu stále věříte, tento článek patrně není pro Vás.

Jednou z věcí, která se táhne celou COVID érou je obrovská cenzura a v podstatě tvrdý fašismus a agresivita na kohokoliv, kdo se pokusí dané téma diskutovat. Tam už ale nejde vlastně o nic, máme tu Ukrajinu, Izrael, Hamás, Rusko a další ale u COVIDu stále nejsme schopni ani zpětně diskutovat, co se to vlastně stalo. Proč to tak je? Že by to třeba nějak souviselo? Možná tam bude nějaké pojítko, mezi Ukrajinou, COVIDem a netolerancí k jakýmkoliv jiným názorům.

Jedním z důvodů je to, že lidský mozek, který byl vymyt a přeprogramován to prostě bolí. Pokud jste manipulováni a máte v hlavně různé názory nebo si musíte měnit svůj myšlenkový tok, tak to vyžaduje námahu a není náhoda, že lidé říkají, že mají migrény nebo že je z vaší řeči bolí hlava. Je těžko přijmout, že vaši nejbližší lidé mohou být zlí a ještě horší je, že například ti lidé v televizi třeba nebudou bozi.

Stejně tak může být mozek přetížen, pokud se snažíte vstřebat příliš mnoho informací, stane se paralyzován. Přesně tohle se stalo během COVIDu. Někdo přetížil lidský mozek a zahltil je informacemi pomocí sociálních médií, novin a novinářů.

V tom se mu povedlo a díky této situaci, mnoho lidí nebylo schopno rozeznat, to co dělá a že je to v podstatě smrtící a absolutně mimo morální chápaní normální většiny lidí. Dalo by se říci, že to byla masová hypnóza velké části populace, shodná s tou za nacistického Německa.

Nyní ale zpátky k věci. Proč se o tom nikdo nechce bavit? Proč se neřeší jakékoliv plány nebo problémy, které z toho vyplývají? Na tyto otázky může být několik odpovědí:

Může se jednat o absolutní demoralizaci člověka, který už nevidí jakékoliv východisko z dané situace. Mnoho lidí patrně propadlo beznaději a už nevěří, že jejich vlastní akce může cokoliv změnit. To je taktéž reakce na stress, smrt a osamění, kterému byli vystaveni.

Může se jednat o pohodlnost a nebo sebezapření – zkrátka i po takové zkušenosti není ochoten sám sobě přiznat, jak zklamal a přijmout zodpovědnost.

Daný člověk nemá mozkovou kapacitu, vůbec uchopit co se to vlastně stalo. V tom případě se jedná o tak komplexní problém, které mu způsobuje bolest hlavy a proto se o tom vůbec nedokáže bavit.

Existují stále lidé, kteří věří, že je nedostatek podkladů pro ověření daných faktů. Těchto lidí je bohužel mnoho a u nich je směšné, že stejně i když jim nabídnete, že se mohou do daných zdrojů dostat nebo je jim donesete, tak oni nemají čas a nebo nechtějí tyto informace vůbec ověřovat.

Lidé kteří mají existenciální problémy. Tito lidé se nemohou zabývat covidem, protože mají potíže se zdravím, s prací, bydlením, partnerskými vztahy, inflací, válkou na Ukrajině a prostě tohle je nezajímá. Oni musí řešit, kde si nakoupí a jestli dráhy zdražili nebo ne, nějaký covid je prostě nezajímá.

Pohodlný člověk, většinou má zajištěné bydlení od rodičů, dělá nějakou méně výdělečnou práci, která mu vynáší akorát aby si mohl koupit základní věci a zbytek nemusí řešit.

Všechny tyto existence jsou velice reálné a pokud je nedokážeme nějak adresovat, těžko prolomíme hrobové ticho a smrtící sevření, které tu je všude kolem nás.

Na závěr tohoto úvodního shrnutí bych se pouze vrátil do historie, jakákoliv komedie nebo seriál, který byl natočen kolem 90 let má v sobě více života, než dnešní doba. Stačí se jenom podívat na témata, která se nyní řeší. Všechno ale absolutně všechno se týká peněz, bydlení a práce v korporátním prostředí. Taktéž se lidé bojí mluvit, protože agresivita a emoce jsou všude v pohotovostním režimu. Stačí pár slov a lidé propadnou do deprese, pláče nebo kolapsu.

Možná, ta naše transformace z komunismu do kapitalismu nedopadla úplně dobře. Jsou zajímavé starší filmy, jako byl Jára Cimrman, Major Zeman, Vrchní Rada Vacátko, Svěrák, Smoljak a další. Tito lidé byly opravdu chytří, stejně jako seriál Česká Soda v 90. letech. Pojďme na to navázat, přestaňme papouškovat vše co přijde ze západu a začneme stavět na těchto velikánech. Jiná cesta tu pro nás bohužel není.

Autor: JU Magazín