logo

Shromáždění akademické obce PřF 2015

Hned po svátečním dnu a s ním spojeném tradičním výstupu na Kleť čekala na přírodovědce další fakultní událost – shromáždění akademické obce. S čím aktuálně PřF nejvíce bojuje a jaké má plány? To osvětlil všem přítomným její děkan František Vácha.

Foto: Markéta Machová

Oficiální shrnutí všech letošních událostí a výhledů do budoucna se opět konalo v budově C. Účast studentů byla tentokrát velice skromná, ale úspěšně je v počtu předháněli jejich vyučující. Zhruba hodinové posezení na „vyhlášených“ židlích bylo tradičně odlehčené, jak se na přátelské klima jedné z našich „zelených“ fakult sluší.

Černá čísla a personálie

Jak je už z úvodu zřejmé, své křeslo uhájil staronový děkan František Vácha. Nicméně fakulta zažila několik personálních změn. Má novou tajemnici Veroniku Přibylovou a také se obměnilo Jazykové oddělení, které opustil Petr Kos (přesídlivší na Filozofickou fakultu) a vedení oddělení tak přebrala Klára Pavlínová. Personální výtky ze strany děkana pak padly na hlavu vedoucího Katedry zoologie Romana Fuchse a Milana Štecha z Katedry botaniky, kteří stále nemají hotovou potřebnou habilitaci.

Neméně důležitým bodem pak byly finance. Jak je na tom fakulta letos? Dá se říct, že tak akorát, aby vyšla. V roce 2015 je seznam hlavních položek příjmů následující:

– necelých 67 milionů na výuku
- necelých 63 milionů na RVO (tzv. rozvoj výzkumné organizace)
- 12,3 milionu na GAJU (granty na individuální projekty)

K tomu navíc proteče fakultou kolem 250 milionů v grantech. Největší výdaje pak tvoří mzdy univerzitních zaměstnanců (okolo 60 milionů). Nově také fakulta financuje Open Access publikace a prozatímní rozpočet 300 tisíc by se měl navyšovat na 500.

Když už jsme u těch čísel, zatímco finanční situace je bez výrazných výtek, počty studentů už se u vedení setkávají s výstražně zdviženým ukazovákem. A demografická situace údajně na vině není. Posuďte sami:

– v loňském roce bylo zapsaných studentů PřF asi 300
- letos počet klesl na 247
- největší propad zaznamenal obor Biologie (letos s 57 lidmi)

Jihočeská přírodověda očividně klesá na popularitě a všichni přítomní tak sklouzli k fantazírování nad tím, čím nové studenty vlastně přitáhnout. Skončí fakulta u motivačních stipendií, na které ale není dostatek financí? Nechá už projít státnicemi úplně každého? Nebo je jen Biologie neperspektivní obor a líní studenti radši ztratí tři roky života studiem snadnějších vysokých škol? Nejspíš nám to ukážou další léta.

Stalo se a chystá se

Následovalo i malé shrnutí všeho dění – většinu jste již jistě zaznamenali, ale pro pořádek zopakujme. Proběhla rekonstrukce výměníku pavilonu B. Majce Šmilauerové a všem dobrovolníkům je třeba poděkovat za pilnou práci na fakultní zahradě, kde nám vyrostl na konci léta i altán. Oldřich Nedvěd se zase postaral o vznik boulderové stěny.

V kampusu se také množí umění. Kromě ploutve zakotvené před pavilonem C přibude uvnitř pavilonu B mezi učebny B2 a B3 obraz od malíře Vranovského. Údajně na něm najdete i rypoše – co je na tom pravdy, zjistíme jistě brzo. A na závěr dobrá zpráva pro všechny: rozšířil se signál wi-fi, takže můžete univerzitní síť chytat bez problému i na náměstíčku před budovou B.

Peníze se utratili také za nová auta – Škodu Rapid a Yeti. A utrácet se bude dál. V plánu je instalace klimatizace do laboratoří pavilonu C a diskutovalo se nad tímtéž v rámci pavilonu B. Zvláště po letošním zatěžkávacím létě se ukázalo, že toto bude rozhodně třeba. Zvolna se také rozjíždí systém hodnocení akademických pracovníků, který se ale na PřF nesetkává s nadšením, neboť není zrovna šťastně postavený.

Děkanské vize a přepad ZF

A budoucnost? Zatím velkolepá. Plánem univerzity je výstavba Centra praktické výuky technických oborů, které by mělo být náhradou za původní návrh vzniku celé Technické fakulty. Budova by měla vyrůst v blízkosti Jihočeského vědeckého parku a měla by se do ní přesunout laboratoř biotechnologií, mechatronika a také část laboratoří Zemědělské fakulty, neboť PřF dlouhodobě usiluje o uvolnění a získání části jejích prostor. Zda se tak stane a zda se podaří akreditovat studijní obor Biotechnologie je ale zatím více ve hvězdách než na papíře.

Neboť shromáždění končilo v mírně melancholické náladě nad nedostatkem přírody milujících studentů, snad můžu jen doporučit vám, kteří jste si fakultu oblíbili natolik, že byste v jejích chodbách nejradši i přespávali, abyste trochu motivovali vedení. Přeci jen situace není ještě tak zlá a jistě bude rozumné dát přednost kvalitě studentů před kvantitou. Byť to bude muset někdo nejdříve vysvětlit našim státníkům, kteří kvantitu začali nejspíš považovat za stěžejní.

Markéta Machová

Oblíbené články

comments powered by Disqus