Fotografie: Martin Stýblo

Módní návrhářky z PF: „Naše fantazie nezná mezí“

Módní návrhářky nebo učitelky výtvarné výchovy? Představujeme vám studentky Pedagogické fakulty Evu Kolářovou a Lucii Jílkovou Dis., které vytvářely šaty pro Miss JU. K výtvarnému umění inklinovaly již od základní umělecké školy, kde se seznámily, a ve společné tvorbě pokračují i zde, na Jihočeské univerzitě.

Jste studentkami JU, co studujete za obory a na jakých fakultách?

Obě jsme studentkami pedagogické fakulty JU, konkrétně jednooborové výtvarné výchovy pro ZUŠ, kde jsme se také seznámily. Každá máme své vlastní návrhářské aktivity, navíc hledáme formy společné spolupráce.

Jak jste se dostaly k navrhování šatů? Kdy se vyskytla vaše první myšlenka na to stát se návrhářkou?

Eva: Už od školky jsem navštěvovala výtvarný a baletní kroužek na Základní umělecké škole ve Vodňanech, kde jsem se pravidelně zúčastňovala různých výtvarných soutěží a aktivit. Tudíž od malička mám vztah k barvě, tvořivosti a baletním kostýmům. Bavilo mě pomáhat a vymýšlet kostýmy pro baletní vystoupení a v roce 2005 jsme na ZUŠ Vodňany vytvořili kolekci z netradičních materiálů (mé první 3 modely).

Lucie: Od dětství jsem stále něco vyráběla, ze všeho, co se mi dostalo do rukou a fantazie neznala mezí. Navštěvovala jsem třeboňskou ZUŠ a účastnila se i spousty dalších výtvarných aktivit nebo soutěží. Konkrétní směr mi dala Střední oděvní škola v Třeboni. Vítězství v návrhářské soutěži pořádané touto školou pro žáky základních škol rozhodlo o tom, kam nasměrovat své další tvůrčí kroky. Správnost rozhodnutí potvrdily následné úspěchy při studiu na této střední oděvní škole.

Je pro vás návrhářství zatím pouze koníček, nebo se tomu jednou chcete věnovat naplno?

Eva: Pro mne je to více než koníček, je to tvoření vlastního uměleckého díla, na kterém je znatelný váš rukopis, záměr, myšlenka, originalita a zapálení. Nyní je na prvním místě studium, ale jednou bych se tomu ráda věnovala naplno.

Lucie: Zatím je to spíše koníček, ve kterém jsem se našla. Velmi mě baví tvořit originální oděv jako samostatné dílo, do kterého vkládám něco ze sebe. Vytvářím malé limitované kolekce a přála bych si, aby má práce oslovila široké okolí a přinášela radost svým nositelům. Dokončení současného studia je pro mě také prioritou.

Máte nějaký šicí kurz či návrhářskou školu?

Eva: V roce 2009 jsem absolvovala čtyřleté studium oboru „Modelářství a návrhářství oděvů“ na Soukromé výtvarné střední škole v Písku, která mě teoreticky i prakticky vnesla do světa oděvu a módy. Měla jsem možnost mnohokrát reprezentovat tuto školu na republikových i mezinárodních módních soutěžích.

Lucie: Na střední škole v Třeboni jsem získala základy oděvní výroby podložené dlouholetými zkušenostmi vyučujících. Další poznatky ze světa designu a výtvarného umění jsem sbírala na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství v Praze (VOŠON).

Co vše se na takové škole vyučuje za předměty? Asi si každý nedokáže přímo představit, o co tam jde.

Eva: Na SVSŠ byly klasické předměty, jako všeobecný přehled (účetnictví, ekonomie, chemie, biologie, jazyky, atd.) a samozřejmě odborné předměty. Na odborné předměty byl kladen větší důraz např: dějiny výtvarné kultury, anatomie, figurální kresba, výtvarná tvorba. Nejdůležitější byly pro náš obor oděvní předměty, tj. dějiny odívání, oděvní technologie, konstrukce střihu, oděvní ateliér (ročníkové práce), textilní ateliér (12 textilních ručních technik), návrhová kresba. Klauzury – konají se na konci každého pololetí, kdy student prezentuje před komisí výsledky své výtvarné práce např: několik návrhů, jeden finální, technologický popis hotovení oděvu, konstrukce střihu v malém měřítku a v reálu, výpočty spotřeby materiálu a popis materiálu, obhájení a předvedení oděvu.

Lucie: Na VOŠON je to v něčem podobné jako na vysokých uměleckých školách (např. dělením výuky na semestry a semestrálními zkouškami nebo nároky na samostatnost) a něčím trochu podobné středním školám (např. pevný rozvrh a celodenní docházka). Ve všech předmětech byl kladen důraz na svět módy. Vyučují se zde dějiny výtvarného umění a oděvu, grafické programy, jazyky, konstrukce střihů, oděvní technologie, textilní materiály, atd. Nedílnou součástí je neustálá figurální kresba a malba reálné lidské postavy dle živých modelů – jako trénink k následné návrhové kresbě oděvů, která již nemusí být realistická. Důležitá je řemeslná zručnost, nápady, kreativita a zapálení do práce, což je rozvíjeno v dílnách při praktických hodinách. Studenti pod vedením zkušených výtvarníků každé pololetí zpracovávají zadané téma od návrhu, přes vytvoření střihu, výběr látek a ušití až po výslednou prezentaci a obhajobu výtvorů před komisí. S praxí souvisí i skupinová organizace módních přehlídek, výstav, jednání s firmami, fotografy, vizážisty, návštěvy zahraničních veletrhů módy a designu. Tyto zkušenosti jsou pro studenty obrovským přínosem.

Jaký předmět byl pro vás nejtěžší?

Eva: S podivem návrhová kresba. Bavilo mě to moc, ale u mě byl problém dodržet návrh, protože na papír malého formátu vymyslíte šaty a v reálu je to jiné. Nejraději tvořím šaty za pochodu (návrh je jen orientační, pro mě ne závazný).

Lucie: Složité je rýsování a vymýšlení konstrukcí střihů tak, aby se návrh dal realizovat. Na VOŠON také bylo náročné v neustálém tempu třídit nápady a myšlenky, efektivně si uspořádat čas tak, aby se vše stihlo v daných termínech. Praktická část studia zabírala i hodně mimoškolního času.

Jaké máte úspěchy v oblasti návrhářství?

Eva: V rámci studia na SVSŠ jsem byla delegována na řadu módních soutěží např: „Junior Prague “ a „Green design“. V roce 2007 jsem získala na mezinárodní soutěži „Zlatá jehla Prostějov“ 7.místo s kolekcí 3 modelů v kategorii „Dotek orientu“ v roce 2008 jsem obsadila na mezinárodní soutěži „Zlatá jehla Prostějov“ 11.místo se 2 modely v rámci společné kolekce 6-ti modelů studentek SVSŠ Písek v kategorii „ Mořský svět“s názvem „Sirény“ ; v roce 2009 přišel zatím můj největší soutěžní úspěch: se 2 modely těhotenských šatů v rámci společné kolekce studentek SVSŠ Písek v kategorii na téma „Těsné sevření“ s názvem „XX nebo XY“ pro mezinárodní soutěž „Zlatá jehla Prostějov“ jsme získaly 3. místo. Od absolutoria na SVSŠ Písek se věnuji oděvní tvorbě stále a v rámci amatérských podmínek jsem vytvořila několik kolekcí. V roce 2013 jsem pro baletní seskupení ZUŠ Vodňany vytvořila kolekci kostýmů pro jejich vystoupení. Letos jsme společně s Luckou vytvořily kolekci modelů pro finálovou disciplínu soutěže Miss JU.

Lucie: Bylo pár důležitých mezníků, které bych vyzdvihla, a které moji tvorbu posunuly a přinesly další příležitosti. Podle mých návrhů byly například realizovány dvě kolekce pro malé módní přehlídky v Norsku a na Islandu v rámci mezinárodních středoškolských projektů. Na VOŠON jsme několikrát do roka prezentovali s úspěchem své kreace na společných módních přehlídkách a výstavách v Praze a jednou v Německu. Důležitým momentem mé současné tvorby jsou pozvání na velké módní přehlídky Top Styl Luďka Hanáka v Mohelnici za účasti vítězek České Miss, kde jsem již mohla prezentovat své samostatné kolekce. Následovalo pozvání na přehlídku WOW Fashion Show v Ostravě. Letos jsme ve spolupráci s Evou Kolářovou vytvořily modely pro jednu z finálových disciplín Miss JU 2014. Více na www.lucie-jilkova.cz

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Věnovat se prvořadě návrhářství nebo něčemu jinému?

Rády bychom v budoucnu u návrhářství zůstaly, i když není snadné se v tomto oboru prosadit. Nestačí jen ctižádost, talent a podpora rodiny. Vše je o příležitostech, kontaktech, managementu, sponzorech a prezentaci. Je to běh na dlouhou trať. Proto se dále výtvarně vzděláváme, abychom navíc mohly své zkušenosti případně předat dál.

Tip pro čtenářky

Každou sezonu koluje několik módních směrů, které navazují na předchozí dění a ze kterých si můžete vybrat. Nabízí inspiraci a volné experimentování. Pro letošní podzim jsou typické barvy jako červená, hořčicová, pastelové odstíny, hnědá, khaki, odstíny šedé a černé. Stále jsou oblíbené ve všech formách svetry a sáčka také lehké kabátky doplněné koženkou s důrazem na doplňky – kabelky, šálky, boty a znovu se vracejí klobouky. Stále platí kontrast materiálů nebo hra průsvitu a neprůsvitu, lesk a mat. Nadále se nosí koženka na svetříkách, bundách, metalické materiály. Na zimu se chystají květinové vzory.

Autor: JU Magazín