Fotografie: František Dolejš

Když se ve škole nedaří

Vstoupili jste na vysokou školu s vysokými cíli, které se vám nedaří splnit? Bojíte se, že vám přijde dopis o ukončení studia, protože nějaký předmět opakujete, nebo máte málo kreditů?

Jak všichni víme, za každý splněný předmět dostaneme určitý počet kreditů. Výše kreditů se odvíjí od náročnosti předmětu. Studenti prvních ročníků musí mít na svém kontě 20 kreditů do 31.3. Pokud se jim tento počet kreditů nepodaří získat, nesplňují podmínky ke studiu a na základě toho jejich studium bude ukončeno. Nejlepší pojistkou je mít v záloze pár kreditů, a proto si hned na začátku zapsat minimálně tělocvik, který bývá za 2 kredity, které mnohdy studentům velmi pomůžou. Je jasné, že každý není sportovní typ, ale v nabídce tělocviků je toho opravdu mnoho, od badmintonu přes plavání, až po horolezectví a další sportovní kurzy. Nebo si můžete zapsat předmět z vyššího ročníku, či z jiné fakulty jako tzv. „céčkový předmět“. Mezi céčkové předměty se počítají všechny předměty, které nenajdete ve svém studijním plánu.

Pokud víte, že 20 kreditů nesplníte, snažte se alespoň o co nejlepší známky, protože v případě ukončení studia a následného zahájení nového studia si můžete některé předměty nechat uznat. Podejte si přihlášku nejpozději do 31. 3. Vybrali jste si obor, který vás nebaví? Nevadí, zkuste jiný, hlavně to nevzdávejte.

Každý předmět můžete v rámci jednoho studia studovat pouze dvakrát. Pokud jste ho nesplnili v prvním roce, nevadí, zapište si ho příští rok, ale pokud ho nesplníte ani poté, jde opět o nesplnění podmínek ke studiu. Můžete sice dokončit ročník, ale následující školní rok už studentem nebudete. Jestli něco takového očekáváte, podejte si pro jistotu znovu přihlášku. Ale pozor! Bakalářské studium nesmí přesáhnout celkově 4 roky. Pokud studujete dva roky na Jihočeské univerzitě a poté přejdete na jinou vysokou školu, budete studovat bezplatně pouze dva roky a ten poslední rok si budete muset zaplatit. Výše školného je na každé škole jiné. Může jít o 9 000 Kč za semestr, ale i o 30 000 Kč, a proto je dobré si na to dát pozor, abyste pak nebyli nemile překvapeni.

Je mnoho důvodů, proč se do takovéto situace můžete dostat. Začíná to tím, že jste lajdáci, neučíte se a radši vysedáváte s kamarády po hospodách, místo studia věnujete svůj čas různým brigádám. V takových situacích si musíte stanovit priority. Za další příčiny mohou např. špatné rodinné vztahy, nemoc či smrt v rodině. Je mnoho lidí, kteří za finanční odměnu vám se studiem pomohou formou doučování, ale určitě je lepší si to nejdřív zkusit sám/sama.

Jestli vás studium baví a nechcete to jen zahodit, tak nezapomeňte na to, že do 31. 3. 2014 si můžete podat přihlášku a zkusit to znova a lépe.

Autor: JU Magazín