logo

Holky z FF vyznávají filozofii lásky a sexu!

Naivky versus nymfy? Prozradím vám naše filozofické tajemství! Každý nezasvěcený do prostředí FF, kterému sdělím, že studuji na FF, vyvalí oči a kouká na mě jako na mimoně. V hlavě se mu právě honí myšlenka, jestli jsem tak divná, nebo jestli jde o nějakou rádoby vtipnou recesi.

Foto: Markéta Machová

My z fildy jsme naprosto normální a vážně to neznamená, že jen přemýšlíme nad bytím na onom světě a snažíme se nalézt a dopracovat se k odpovědím na otázky typu být či nebýt, to opravdu ne! Možná si to každý myslí proto, že se domnívá, že vážně studujeme jenom filozofii – ale ne, u nás na fakultě ani žádný samostatný filozofický obor není. Jsou zde obory lingvistické a historické. Filozofie je jen jeden ze společných předmětů.

Když jsem se v rámci akcí Vítání prváků zúčastnila jedné seznamovací párty, kde byl mix prváků všech fakult, tak jsme stály se spolužačkami u baru a skvěle se bavily. V tom přišli dva borci a začali nás zvát na flašku. S díky jsme odmítly. Borci si nás podezřele změřili pohledem a pak jeden z nich prohlásil: „Z jaký to jste?!“ „Z fildy,“ udeřily jsme na něj. Chlapci se začali smát a vykřikli něco v tom smyslu, že TO si mohli myslet, protože holky z fildy jsou prostě jiný. Jak jako jiný? Že se neumíme bavit? Ne pardon, netoužíme držet krok s někým, kdo nás zve na v keři schovanou flašku před lokálem.

Už dříve jsem si všímala zvláštních poznámek a říkám si, co si o nás lidi myslí? Že se neumíme bavit? Že chodíme v batikovaných hadrech? Že místo typicky ženských témat polemizujeme nad filozofickými myšlenkami? NE, NE a do třetice NE.

Filozofie neboli láska k moudrosti. Dovolte mi pojmenovat náš druh filozofie – my holky z fildy vyznáváme filozofii lásky a sexu. Jak, že to myslím?

Představte si citový pojem LÁSKA – láska k rodině, partnerovi, jídlu, četbě, sportu, umění, hudbě, kosmetice, botám, módě, psaní. Také mám namysli tu lásku k sobě samému, která nám dává sílu překonávat překážky, jít dát, studovat, makat na sobě – vytvářet si lepší cestu do naší budoucnosti.

A SEX? To je prostě sex. Ten Vám vysvětlovat nebudu (tip pro nezasvěcené – mrkněte na Padesát odstínů, tam lehký náznak o co jde, najdete). Sex jsem uvedla schválně. Myslí si snad někdo o nás, že místo „uvolňovacího večera“ dá některá z nás přednost četbě Homéra? To sotva!

Dodatek = troufám si říct, že mluvím za 95% slečen, které na fildě studují. Nejsme žádné nudné patronky ani zašprtané ledovky. Umíme se bavit, některé z nás jsou zapálené do módy, některé do sportu, některé do seberealizace. Jsme různorodá skupina žen, ze kterých mohou být v budoucnu významné historičky, archeoložky, lingvistky, překladatelky, tlumočnice, zahraniční diplomatky, managerky pro mezinárodní obchod, nebo třeba i výborné učitelky a profesorky. Můžeme být jakékoliv – cílevědomé, bláznivé, hravé, zábavné, nápadité, věřící, nevěřící, ufňukané, ale určitě v nás nehledejte nudné, zahábitované podivínky s mastnými vlasy a bez vlastního názoru. Takové nejsme. Je to to samé, jako myslet si, že na ekonomku chodí jen hloupé blondýny, nebo na peďák ten, kdo by nic jiného než učit neuměl.

Pamela Zampinová

Oblíbené články

comments powered by Disqus