Fotografie: chicagotribune.com

"Poraďte mi dobrý film, zn. 2014"

Už jsme se s touto větou setkali snad všichni. Nejčastěji na sociálních sítích, kde vám v mžiku naskáče několik komentářů od zapálených přátel s tipy, na co se podívat. Dobrou polovinu jste však již viděli a u té druhé se většinou nejedná o váš šálek čaje. Co nám v tomto ohledu přinesl rok 2014?

Zlaté Glóby a Oscarové nominace jsou úspěšně za námi, zatímco většina nominovaných filmů teprve před námi. O tom, jaké filmy jste už mohli, či teprve budete moci zhlédnout, a které za to stojí, bude tento článek.

A snad vám usnadní rozhodování při výběru kvalitního filmu na večer. Pokud není vaším životním cílem shlédnout nejnovější Babovřesky nebo Padesát odstínů šedi, které se zdají být v únoru stejným tahákem jako kuchařka Ládi Hrušky, budete moci naštěstí sáhnout i po něčem jiném. Do kin již zamířila většina nominovaných filmů, a jak se zdá, jsou letos největšími favority na zisk Oscara filmy Birdman, Grandhotel Budapešť a Kód Enigmy.

alt Grandhotel Budapešť

Jací jsou Oscaroví adepti?

Zatímco Grandhotel Budapešť měl u nás premiéru v březnu loňského roku, zbylé dva filmy putují do kin teprve teď. A každý z těchto filmů vyniká v něčem jiném. Grandhotel Budapešť vás rozhodně překvapí svým obsazením, protože vám v něm snad každý herec bude připadat přinejmenším povědomý. Ze zvučnějších jmen nutno zmínit Ralpha Fiennese, Adriena Brodyho, Willema Dafoe, Juda Law, Billa Murrayho, Edwarda Nortona a Saoirse Ronan. Jedná se hravou komedii, která je velmi osobitá, svým způsobem hodně vybočuje, a proto samozřejmě nemusí sednout každému, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

alt

Stejně vybočuje i Birdman, který prakticky nezapadá do žádného specifického žánru, ale spíše s nimi experimentuje. Filmu o „exsuperhrdinovi“ z Hollywoodu, jenž se snaží uspět s divadelní adaptací na Brodwayi a prochází přitom rozkladem a krizí vlastní osobnosti je mozaikou pocitů, se kterými hlavní postava bojuje. Přesto si vás hlavní hrdina nijak nezíská, a ani se o to nesnaží. Film vás tak vtáhne do děje pouze prostřednictvím kamery, za kterou si pravděpodobně Oscara odnese, jelikož má divák po většinu filmu pocit, že zde není jediný střih a vše je snímáno na jeden záběr. Birdman tak pravděpodobně zůstane filmem pro fajnšmekry, protože se určitě nebude líbit každému.

Naopak Kód Enigmy se drží žánru válečného dramatu a zároveň životopisu a zavádí nás do druhé světové války, i když z naprosto odlišného pohledu, než to činí například film Železná srdce. Kód Enigmy ukazuje, že druhá světová válka nebyla jen obrovským mlýnkem na maso, ale že na jejím pozadí stáli i jiní hrdinové, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. Například ti, kteří hráli o čas, ve snaze rozluštit kód německé Enigmy.

alt

A zde přichází na scénu Benedict Cumberbatch jako profesor matematiky a kryptoanalytik Alan Turing, který se podílel na úspěšném rozluštění a jehož po válce nečekala žádná sláva ani ocenění, ale naopak příkoří za jeho sexuální orientaci. Cumberbatch se hlavní role zhostil perfektně a nutno vzít v potaz, že zahrát matematického génia, který tak úplně neumí vycházet s lidmi a ještě ke všemu je homosexuál, jenž se své tajemství snaží za každou cenu skrýt, je velmi obtížné. Keira Knightley nijak nepřekáží a i ostatní herecké výkony jsou nadprůměrné. Velmi dobrá je hudba Alexadreho Desplata, který má na svědomí i hudbu ke Grandhotelu Budapešť, a který by si jistě ocenění zasloužil.

alt Whiplash

Nicméně mým osobním favoritem na nejlepší film zůstává dechberoucí komorní drama Whiplash vyprávějící o tom, jaká je vlastně hranice nás samotných v honbě o to, být nejlepší. O tom, že je to opravdu komorní drama svědčí fakt, že na plátně se odehrává souboj dvou postav – ostatní postavy jsou natolik v pozadí, že je nevnímáte.

Největším tahounem je zkušený J.K. Simmons, který jako nekompromisní dirigent dokáže vybičovat talentovaného Milese Tellera k neskutečným výkonům. Ale jaká je cena za úspěch?

alt Teorie všeho

Další z nominovaných jsou Americký sniper pod režisérskou taktovkou Clinta Eastwooda, Chlapectví natáčené neuvěřitelných dvanáct let, Selma – líčící boj Dr. Martin Luther Kinga za práva černochů a Teorie všeho – životní příběh Stephena Hawkinga, kterých se snad brzy v kinech dočkáme.
Jak se zdá, letošní rok je bitvou velkých životopisných dramat, kdo však zvítězí se dovíme až 22. února.

A co dalšího přinesl rok 2014, a nemá nálepku „Oscar“?

akční:
John Wick
71 (válečný)
Železná srdce (válečný)

alt

drama:
Soudce
Zmizelá

komedie:
Co jsme komu udělali?
Divoké historky

sci-fi:
Úsvit planety opic
Strážci Galaxie
Interstellar
Na hraně zítřka
X-Men: Budoucí minulost

alt

romantické:
S láskou, Rosie
Hvězdy nám nepřály

české a slovenské:
Fair Play
Století Miroslava Zikmunda
Trabantem až na konec světa
38 (životopisný, Slovensko)

Chybí Vám zde nějaký film? Napište ho do komentáře.

Autor: JU Magazín