Fotografie: Josef Němec

Pohostinnost nade vše aneb v Rumunsku jako doma

Před námi se rozprostírá jedna z nejdelších evropských řek, která brázdí koryto své mohutnosti mezi srbskou a rumunskou hranicí. Také zbytky srbské pevnosti a města Golubac potichu vypráví svůj osudový příběh, který je až sem – na Vyhlídku nad typicky československou vesničku ukotvenou do počátku 20. století – donesen.

Sedmý ročník zahraniční geografické exkurze po roce zavítal do krajů, které píší historii našeho a slovenského národa. Ač odděleny několik set kilometrů a množstvím hodin strávených v autobuse, nezapomínají na to, odkud přišli. Pohostinnost obyvatel ve Svaté Heleně (Sfânta Elena), která v roce 2015 oslavila 190 let od svého založení, nezná mezí, což se promítlo při ubytování v jejich domácnostech, kdy si člověk připadal jako doma. Dokonce i místní žáci, kteří měli volno, dorazili, aby si mohli vyzkoušet skvělé aktivity vytvořené za pomoci globálního rozvojového vzdělávání ve škole Jana Amose Komenského.

Ale nebyl to jen Banát, kam vedly naše kroky. Dalšími mezníky byly majestátní hrad Korvín, který hostil filmaře; vápencový skalní systém poblíž městečka Gârda de Sus; univerzitní maďarské město Szeged i nákupy v budapešťské Velké tržnici.

Zážitky z obou stran hodnotícího spektra tak zůstanou v každém z nás, neboť je přeci na co vzpomínat, i když to nebude někdy tak jednoduché. Snad tedy za rok si řekneme jiným jazykem než tím naším, maďarským či rumunským: „Šťastnou cestu do…“