Fotografie: Markéta Machová

Jak žít levněji: Jíst musí každý

Studenti se věčně potýkají s mnoha problémy a finance bývají často tím nejpalčivějším. Mnoho z nás není dotováno rodiči tak, jak bychom si asi přáli, a tak jsme nuceni si přivydělávat nebo alespoň dobře hospodařit. Ale i ti, kteří mají peněz dost, občas lamentují nad tím, že jim až podezřele rychle mizí. Víme ale, na čem všem se dá ušetřit?

Ve válce s penězi obvykle bojujeme o to, jak ušetřit na běžných věcech, abychom si mohli dovolit něco neobvyklého – hezký kousek do šatníku, zájezd, elektroniku. Jenže jak v podmínkách JU zvládat každý den uhlídat koruny, které se z peněženky jen sypou a přitom nezůstat o hladu? Vyžaduje to trochu sebekázně, ale protože každá koruna je dobrá, časem se to určitě vyplatí.

Královnou jest menza

Studenti JU mají oproti třeba pražským studentům velkou výhodu – neuvěřitelně levnou menzu. Naše dotované ceny jsou naprosto úžasné v porovnání s hlavním městem, kde stojí běžný oběd tolik, jako u nás pizza. Tudíž se rozhodně vyplatí menzu využívat. Navíc máme možnost si jídlo i odnést na kolej a porce například svíčkové jsou v menze takové, že leckomu vystačí jeden oběd ještě na večeři. Stejně tak si můžete obědy objednat dva a jeden odnést, či přímo do menzy na večeři přijít. Ušetřit ale můžete ještě víc, pokud si začnete obědy objednávat předem. Jednak nebudete stát tak velkou frontu (kromě středy, kdy je fronta všude), ale hlavně si můžete vybrat z nabídky pro vegetariány, kde se mnohdy najdou věci skutečně dobré a přitom jen za 17 korun. A pak je tu také naše Café AK, kde dostanete výborné kafe za, v našem městě, bezkonkurenční cenu a platit můžete navíc vaší ISIC kartou.

Kam na nákupy?

alt

Kdo to má ale daleko, nebo mu zrovna nic v nabídce vhod nepřijde, bude muset vyrazit na nákupy. S mnoha lidmi už jsem se shodla na jednom – student VŠ má instinkty důchodce. Koupí, co je ve slevě. Ale proč ne? Sledování slevových akcí v supermarketu má značné výhody. Ono třeba ani kilo dobrých rajčat není nejlevnější, a pokud hovíte kvalitnímu sypanému čaji či lepší kávě, vyplatí se počkat a kupovat dané potraviny, když jsou v akci. Dá se tak ušetřit i více jak dvacetikoruna na balení. A takových pár výhodných nákupů už se vám sečte v pěknou sumičku. Akce v obchodech přitom nemusíte sledovat jako ostříži (každý den se najde něco zlevněného), a pokud budete letáky pročítat, můžete tak činit i na internetu a plánovat si s chytrým telefonem nákupy už při přestávkách mezi přednáškami a šetřit tak svůj drahocenný čas.

Obecná shoda platí také v tom, kde je levno nebo naopak draho. V žebříčku úspor vede Kaufland a za ním je Lidl. Naopak řetězce jako Tesco, Billa a Interspar patří mezi dražší. Naštěstí stejně jako správný důchodce ví i správný student, že každý řetězec nabízí často alespoň jeden výrobek, pro který se vyplatí zajít. A pokud chcete lepší zboží, vyrazte zase pro změnu protáhnout nohy na trhy, kde dostanete lokální a čerstvé potraviny – někdy možná dražší, ale poctivé.

Oblíbené chytáky prodejců

A když už v obchodě jste, nenechte se napálit. Kromě etiket sledujte bedlivě i cedulky s cenami. Vedle velkého čísla s cenou celkovou je menší, které ukazuje, kolik stojí 100 gramů daného výrobku nebo kilo v případě ovoce a zeleniny. Kolikrát tak zjistíte, že ta cherry rajčátka za 15 korun v akci stojí za kilo 50, zatímco keříčková, jež v akci nejsou, jen 35. Stejné je to v případě plátkového sýru versus bločku a takhle můžeme pokračovat do aleluja. Pod lákavě nízkým číslem se toho totiž kromě éček a konzervantů může skrývat i mnohem víc. Podobně uvážlivě je dobré přistupovat k takzvaným „výhodným rodinným balením“. Vždy si před koupí zkontrolujte, zda se vám to opravdu vyplatí!

Spotřebujte za pět dvanáct!

Pak je tu úžasná věc, kterou milují studenti snad z celé zeměkoule, a to jsou potraviny před vypršením data spotřeby. Například v Bille v ulici Milady Horákové (okraj sídliště Máj) najdete přímo na konci chladicích boxů s mléčnými výrobky v dolní polici oddíl, kam se tyhle potraviny dávají. Často jsou zlevněné i o polovinu a obvykle jim spotřeba vyprší daný den. Zajistíte si tak kolikrát i velice luxusní večeři nebo svačinku v podobě různých biovýrobků, které jdou hůře na odbyt.

alt

V Kauflandu tuto sekci najdete napravo od pokladen a mají tu i oddíl s výrobky, kterých se objednalo moc a bylo třeba je zlevnit, aby se vyprodaly. Stejně tak tu můžete využít večerní slevy na zbylou zeleninu (podobně jako v Bille). Mírně přešlá zelenina a ovoce se dají zpracovat do teplé kuchyně. Co je plesnivé, tak to už je ale radno nebrat a to i v případě, že jste kovaný biolog, který sní všechno.

Když pak svoje úlovky pracně nacpete do lednice, snažte se je zpracovat dřív, než je bude nutné vyhodit. Pokud jde o potraviny s krátkou dobou trvanlivosti, kupujte jen tolik, kolik za tu omezenou dobu sníte. Vyhazování slizkých salámů a plesnivé zeleniny je zbytečné plýtvaní zdrojů i peněz. Do foroty se dá sice nakoupit leccos – od zlevněných ovesných vloček po sušenky – ale hektolitr mléka nikoli.

Pitíčka a chlast

Největší zlo i spása 21. století je balená voda. Pokud máte potřebu kupovat si obyčejnou vodu v PET lahvích, neškodíte jen životnímu prostředí, ale i své peněžence. My přece nežijeme v Egyptě, kde si loknete ze studny a strávíte týden na áru s úplavicí, tudíž balenou vodu kolikrát vůbec nepotřebujeme. Tak proč ji kupovat?

Stejně tak není dobré se přespříliš zásobit džusy, slazenými limonádami a dalšími podobnými pitíčky, které mají studenti v takové oblibě. Na jejich omezení můžete ušetřit nejen peníze, ale především i přijaté kalorie. Se sladkými nápoji dostáváme do těla přebytečné množství cukru, které si ani neuvědomujeme, ale také umělá chemická sladidla, která nám to časem vrátí ve zdraví. Pít tedy častěji jen obyčejnou vodu, která navíc zahání žízeň lépe než sladké nápoje, je prostě po všech směrech výhodné.

alt

Potom je tu pro mnohé nepřekonatelný problém – alkohol. Většina lidí v této zemi pije a spousta z nich pije víc, než je pro společnost i jejich zdraví přípustné. Taková je realita a hezká není. Pokud přesto nechcete opustit řádku panáků na baru, udělejte si jednoduchý výpočet. Kolik vás alkohol měsíčně stojí? Pak se sami sebe zeptejte, zda je něco, na co byste si rádi ušetřili, ale nejde vám to. Už víte, kam ty peníze mizí? Pokud máte vůli, můžete místo nocí strávených u záchodové mísy trávit noci třeba v hotelu v Paříži nebo pod sluncem na riviéře. Stačí si vybrat priority. A s dalšími lehkými drogami je to stejná pohádka.

Co nedělat?

Pozor! To, co ušetříte v supermarketech, nerozfofrujte za sladkosti z automatů. Naučte se tyhle předražené krabice na rychlou svačinu využívat jen v případě nouze. Nosit si jídlo z domova se prostě vždycky vyplatilo. Stejně tak se dá ušetřit i nahrazením fastfoodů, které vás stejně pořádně nezasytí, za vaše vlastní kulinářské umění v kuchyňce na koleji. A že neumíte vařit? Žádná věda to není! S naším seriálem Studentské vaření to zvládnou i chroničtí jedlíci konzerv.

A už teď se můžete těšit na další díl seriálu, kde se proběhneme po obchodech a seženeme něco na sebe.

Autor: JU Magazín