Fotografie: Petr Novák

Cestujte a poznávejte bez starostí

Možnosti dnešní doby jsou neskonale široké, a přesto mnozí skončí u toho, že neustále jen plánují a touží po něčem, čeho by mohli dosáhnout, ale jejich strach z neznáma jim to prostě nedovolí.

Kdo z vás by se nechtěl podívat do míst, kde se odehrávala některá z Bondovek, anebo vítězili nad zlem hrdinové knižních románů. Jenže většina si řekne, že nedisponuje dostatkem peněz, a přitom existují mnohé možnosti, jak snadno lze poznávat cizí země a kultury, a přitom nevynaložit velké množství peněz.

Se zajímavým nápadem přichází dva digitální nomádi, Petr Novák a Matouš Vinš, kteří publikují nyní své poznatky, příběhy a fotografie z cest na webu tzv. Travel Bible – Cestovatelská bible, kterou nedáš z ruky – která byla vydána v loňském prosinci vydána i knižně. Jeden z autorů této příručky, Matouš Vinš, zodpověděl několik dotazů a v krátkosti představil, co můžeme od Travel Bible očekávat (dále jen TB).

Jak vás napadlo napsat něco takového jako TB? Různých cestovatelských příruček je na trhu k dostání relativně hodně. V čem se odlišuje od ostatních?

Nápad na vytvoření Travel Bible se nám oběma zrodil v hlavě nezávisle na sobě už před nějakou dobou. Až když jsme se ale díky cestovatelským kurzům na Naučmese dali dohromady, nabralo to spád. Cestovatelských příruček sice existuje spousta, ale žádná z nich tě neprovede celým procesem plánování cesty, hledání letenek, bydlení a dalšími peripetiemi na cestě. Spousta kamarádů se nás pořád vyptávala, kde na své cesty bereme peníze, jak sháníme levné letenky, co máme za pojištění, jestli můžou v Asii jíst jídlo na ulici… Tak jsme jim to všechno sepsali do jedné knihy. A aby toho nebylo málo, přidali jsme i velké kapitoly o dobrovolničení, práci na dálku a zužitkování zážitků z cesty formou blogu nebo článků.

Proč zrovna název Travel Bible?

Protože nejlépe vystihuje, o čem kniha je. Není to cestopis, ani průvodce po nějaké zemi. Je to kompletní návod na život cestovatele.

Využili jste jen své znalosti a zkušenosti, nebo jste oslovili ještě další lidi, či jste využili i některé z již vyšlých publikací, abyste byli co nejvíce objektivní?

Samozřejmě jsme hodně čerpali z vlastních zkušeností, ale obrovský podíl na knize mají desítky dalších cestovatelů z celého světa, které na cestách průběžně potkáváme. Kromě toho jsme při psaní knihy přímo oslovili minimálně další dvě desítky cestovatelů, buď aby nám poradili s některým konkrétním tématem, případně přidali konkrétní osobní zkušenost.

Navíc jsme prošli obrovské množství zahraničních materiálů a mnohé triky pak testovali, jestli fungují i pro Čechy. Asi jako první u nás jsme tak třeba začali propagovat úžasnou kartu Revolut, díky které můžeš vybírat z bankomatů na celém světě bez poplatku a zároveň se nemusíš bát, že ti někdo vykrade účet.

Komu má TB sloužit?

Všem, kdo chtějí cestovat. Je přitom jedno, jestli před jejím přečtením nevyjeli bez cestovky dál než na Mácháč, nebo už na vlastní pěst procestovali kus světa. Právě díky tomu, že jsme čerpali z mnoha zdrojů a dali dohromady zkušenosti desítky dalších cestovatelů, si v ní skoro každý najde něco nového.

Nejvíce ale Travel Bible určitě pomůže lidem, kteří chtějí poprvé někam vyrazit na delší dobu (měsíc až půl roku). Těm můžeme ušetřit spoustu peněz i klasických cestovatelských fa­ilů.

Jak se vám povedlo dostat knihu na pulty knihkupectví?

Obrovsky nám pomohly sociální sítě a fakt, že jsme hned spolu s knihou začali psát blog. Nakladatel se ozval sám, správně odhadl obchodní příležitost. Největší prodejní kanál je ale stejně náš web, kde se Travel Biblí prodá mnohonásobně více než v knihkupectví.

Kniha zatím vyšla pouze v českém jazyce. Plánujete rozšířit okruh zájemců i v jiných zemích včetně jejich vlastní jazykové verze?

V době tohoto rozhovoru jsme se s Petrem po čtvrt roce potkali osobně a hlavní důvod je právě plán překladů. Určitě chceme pracovat na dalších jazykových mutacích, musíme ale tipy a triky upravit tak, aby pro danou zemi fungovaly. Vidím to tak, že zhruba za půl roku vyjde další Travel Bible v němčině, polštině nebo angličtině.

Moderní doba si žádá moderní prostředky. Propojujete knihu s vaší internetovou stránkou? Mohou tam čtenáři TB najít více než běžní návštěvníci?

Ano, velice důležitou součástí Travel Bible je i členská sekce u nás na webu. Tam čtenáři najdou průběžné aktualizace informací z knihy, jejich značné rozšíření a mnoho dalších tipů a triků, které se do knihy nevešly. Celá členská sekce průběžně roste a časem bude výrazně rozsáhlejší než samotná kniha. Ve spolupráci s dalšími cestovateli teď například pracujeme na miniprůvodcích k jednotlivým zemím světa, kde lidé najdou veškeré potřebné praktické informace v češtině na jednom místě, a ještě dostanou osobní tipy na několik míst, kam se určitě musí podívat.

Ten, kdo Travel Bibli koupí u nás na webu, dostane přístup automaticky – proto je také kniha přímo od nás na první pohled dražší. Lidé, kteří mají Travel Bibli z knihkupectví, si totiž členství musí dokoupit.

Chystáte něco dalšího?

alt Travel Bible

Kromě zmíněného překladu a obsahu jak na náš blog, tak do členské sekce, přemýšlíme i nad tím, že bychom rozjeli cestovatelský podcast. Já teď pracuji na online verzi mého kurzu Dobrodruhem na plný úvazek, na který členové Travel Bible dostanou výraznou slevu. Časem se určitě pustíme do dalšího velkého projektu, spolupráce nám výborně funguje, i když jsme občas každý na jiném konci světa. Teď ale ještě po nějakou dobu bude veškerý náš volný čas zabírat Travel Bible.

Více o knize Travel Bible od autorů Petra Nováka a Matouše Vinše, kterou vydalo v prosinci 2015 nakladatelství Blue Vision, najdete na: http://travelbible.cz/

Článek vychází ve spolupráci s blogem iDNES.cz.

Autor: JU Magazín